post

بازرگانی پولاد: یکی از شاخص ترین عوامل موثر بر روند بازارهای داخلی در روزهای اخیر، نرخ ارز است. روند تغییر نرخ ارز نسبت به سایر عوامل اثرات بیشتری داشته. و نوسانات آن به طور مستقیم بر بازار آهن و سایر بازارهای داخلی اثر می‌گذارد.

به دنبال هفته گذشته، نرخ ارز دوبار به سوی ۳۰ هزار تومان خیز برداشت. و حتی پس از مدت ها شاهد شکسته شدن مقاومت ۲۸ هزار تومان نیز بودبم. ولی با توجه به رویت نمودارهای پیشین نرخ ارز پول کاهش یافت و به کانال زیر ۲۸ هزار تومان برگشت.

اگرچه نرخ دلار در شرایط فعلی با نرخ ۲۸ هزار تومان فاصله ی چندانی ندارد. اما مستقر شدن وزرای دولت سیزدهم می‌تواند نقطه امیدواری در کنترل باراز باشد. امکان دارد استقرار وزرا به صورت بازارساز وارد عمل شود. و برای کنترل کردن بازار ارز و بازار آهن تدبیری اتخاذ کند.

در هفته ی آینده، وزیر خارجه سفرهای منطقه ای خود به عراق و قطر را شروع خواهد کرد. و می تواند روزنه ای در جهت بهبود ورود ارز به کشور را ایجاد کند. البته لازم ذکر است که مشکل اصلی بازار عواملی همانند کاهش ارزش ریال به دلیل رشد نقدینگی، کسری بودجه و عدم استقبال از اوراق است.

متاسفانه هنوز هم احتمال حرکت ارز به سوی ۳۰ هزار تومان از بین نرفته است. هرچند که دلایل مختلفی مانند استقرار وزرا و شرایط منطقه این احتمال را کاهش خواهد داد. و ممکن است نرخ ارز بین ۲۷ الی ۲۸ هزار تومان نوساناتی را داشته باشد.

نکته قابل توجه این است که بر اساس مصوبه وزارت صمت برای فولادی ها در جهت رعایت کف عرضه، می‌توانیم به رشد و تقویت عرضه های بورس کالا امید داشته باشیم. به خصوص در مورد عرضه شمش که با تحت فشار قرار دادن القایی‌ها می‌تواند تا حدی در آرامش، ثبات و حتی اصلاحات جزیی قیمت‌ها موثر باشد.

قیمت های جهانی نیز در حالت اصلاح قرار دارد. قیمت سنگ آهن نیز کمی بهتر شده و کف ۱۶۰ دلاری را مجددا به دست آورده است.اما به طور کلی بیشتر موسسات جهانی روزهای خوبی را برای بازار آهن پیش بینی نمی‌کنند.

در هفته ی گذشته هرچند بازار در روزهای آخر هفته، چهارشنبه و پنج شنبه، به ثبات و در بعضی موارد اصلاح نسبی رسید. اما به طور کلی قیمت ها نسبت به هفته‌ی پیشتر رشد داشته است. به طور مثال میلگرد آجدار ۱۴ نسبت به ابتدای هفته حدودا افزایش ۱۰۰ تومانی را تجربه کرد و روی نرخ ۱۷ هزار و ۷۷۷ تومان معامله می‌شد.

چنانچه عرضه های شمش ادامه پیدا کند، القایی‌ها ناچار به اصلاح قیمت خواهند بود. و این وضعیت با توجه به رکود سنگین و عدم تقاضا منجر به ثبات قیمت ها با روند کاهشی جزئی خواهد بود.

از طرف دیگر، چنانچه نرخ ارز به سوی ۳۰ هزار تومان حرکت کند. احتمال ثبات قیمت توام با افزایش جزیی وجود خواهد داشت. که بر اساس شواهد موجود احتمال ادامه عرضه شمش بیشتر است. اگر اتفاق دیگری برای نرخ ارز رخ ندهد، بیشتر روندها به سوی ثبات و کاهشی شدن قیمت ها تمایل دارد.برای اطلاع از قیمت انواع مقاطع فولادی و قیمت ورق های استیل می‌توانید شماره های موجود در سایت بازرگانی پولاد تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *