تماس بگیرید

تاثیر افزایش قیمت دلار بر قیمت آهن آلات

قیمت آهن آلات

دلار آمریکا به شیوه‌های مختلفی بر قیمت آهن آلات تاثیر گذار است. و قیمت خرید و فروش آهن و فولاد در بازارهای داخلی و خارجی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم تحت تاثیر نوسانات دلار قرار دارد. دلار یکی از بااهمیت‌ترین ابزارها برای انجام معامله در بورس‌های بزرگ جهان است. همچنین ارتباط نزدیکی با توان خرید بسیاری از معامله‌کنندگان بزرگ دارد. به همین دلیل، نوسانات دلار، قیمت محصولات مختلف را تغییر می‌دهد. در این مقاله قصد داریم دررابطه‌با تاثیر افزایش قیمت دلار بر قیمت آهن آلات صحبت کنیم و پیش بینی بازار آهن آلات را بیاموزیم. برای اطلاع از قیمت انواع آهن آلات و دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

عوامل اثرگذار بر قیمت آهن آلات

قیمت دلار و اثر آن بر اقتصاد ایران

قیمت دلار بیش از حد تصور ما در اقتصاد داخلی کشورمان اثرگذار است. جالب است بدانیم که این اثرگذاری روندی تدریجی و عقلانی دارد. و تنها به تاثیر دلار بر قیمت آهن محدود نمی‌شود، بلکه بیشتر محصولات موجود در بازارهای ایران را در بر می‌گیرد. به این دلیل که زیرساخت‌های صنعتی ایران در برخی از موارد ضعیف هستند، در گذشته اقتصاد ایران بر پایه فروش نفت جریان داشته است. و به همین دلیل به شکل غیرمستقیم، دلار و ارز های فروش نفت به گردش اقتصاد کشور کمک می‌کرده‌اند.

این موضوع موجب می‌شود که نوسانات دلار تاثیر زیادی در اقتصاد داخلی کشور بگذارد. و باعث به‌وجودآمدن نوسان‌های کاذب و غیر کاذب در بسیاری از کالاهای کشور شود. در سال‌های اخیر به‌رغم کوشش‌هایی که برای رهاسازی اقتصاد ایران از معاملات نفتی صورت‌گرفته است، همچنان دلار یکی از پایه‌های اصلی صنعت ایران محسوب می‌شود. با درنظرگرفتن این نکته تاثیر افزایش قیمت دلار بر قیمت آهن تا حدودی توجیه می‌شود. و پیش بینی قیمت آهن آلات در سال‌های آینده ممکن می‌شود.

آیا نرخ ارز بر بازار آهن آلات تاثیرگذار است؟

در دو سال گذشته قیمت ارز در ایران نوسانات بسیاری داشت. و موجب شد که عواملی مانند تغییر تقاضا و یا تغییر قیمت‌های جهانی (که جزو عوامل تأثیرگذار بر قیمت آهن آلات هستند.) اثر کمتری داشته باشند. و قیمت آهن آلات همبستگی بسیار زیادی با نوسانات دلار نشان داد. برای مثال با بررسی نمودار روند قیمت دلار و شاخص قیمت میلگرد نیز می‌توان به این نتیجه رسید که رابطه این دو مستقیم است. و قیمت میلگرد بیشترین تاثیر و نوسانات را از قیمت ارز دریافت کرده است. پیش بینی قیمت آهن آلات با درنظرگرفتن نوسانات ارز، ممکن می‌شود.

پیش بینی قیمت آهن آلات

تاثیر افزایش قیمت دلار بر قیمت آهن آلات چیست؟

فولاد جزو بااهمیت‌ترین و اساسی‌ترین فلزهای تولیدات کل کشور محسوب می‌شود. این فلز ارزشمند همچنین به‌عنوان یک کالای بین‌المللی که قیمت آن روزانه در حال نوسان است بر اساس دلار آمریکا ارزش‌گذاری و قیمت دهی می‌شود. در این شرایط دو مورد کلی قیمت آهن و فولاد تاثیرگذار هستند. و مشخص‌کننده جدیدترین قیمت فولاد محسوب می‌شوند. این عوامل عبارت‌اند از

  • ارزش واحد پول هر کشور در مقایسه با دلار آمریکا
  • عوامل طبیعی و غیرطبیعی مؤثر بر میزان عرضه و تقاضای آهن و فولاد

همان‌طور که می‌دانید، هرچه تولید و توزیع یک محصول در بازار افزایش یابد، قیمت آن کاهش پیدا می‌کند. و از طرف دیگر با کاهش میزان مصرف و تولید، قیمت‌های کالا افزایش خواهند یافت. این موضوع دررابطه‌با قیمت آهن و فولاد نیز صدق می‌کند. اما تاثیر قیمت دلار بر قیمت آهن آلات ایران چیست؟ در ادامه مطلب به این مسئله می‌پردازیم.

بازار آهن آلات تا چه میزان تحت تاثیر دلار قرار دارد؟

نمودار قیمت آهن آلات در سال گذشته به طور دقیق به ما اثبات می‌کند که کوچک‌ترین افزایش قیمت دلار منتج به نوسان در قیمت آهن الات شده است. شرکت‌های سازنده نیز معمولاً از همین نمودار پیروی می‌کنند. و قیمت‌های خود را بنا بر تغییرات دلار افزایش می‌دهند.

تاثیر نوسانات دلار بر قیمت فولاد و آهن

دلار همان‌طور که به‌صورت مستقیم بر قیمت فولاد و آهن اثرگذار است، به شکل غیرمستقیم نیز قیمت‌ها را دستخوش تغییر می‌کند. در این بخش، به تأثیرات غیرمستقیم دلار بر قیمت آهن آلات ایران می‌پردازیم. و به پیش بینی قیمت آهن آلات می‌پردازیم.

عوامل تاثیر گذار در قیمت مقاطع فولادی

تاثیر دلار بر روی نفت و انرژی

اولین تأثیری که دلار بر موارد داخلی کشور می‌گذارد، تاثیر آن بر قیمت منابعی مانند نفت است. نتایج مطالعات اثبات می‌کند که یک رابطه تک‌سویه میانه قیمت نفت خام، شاخص قیمت فولاد و شاخص دلار در ابعاد بین‌المللی وجود دارد. این مسئله به این معنی است که قیمت نفت خام فقط از نوسانات خودش تاثیر می‌پذیرد؛ در حالی که شاخص قیمت جهانی فولاد از هر دو نمودار قیمت خود و نوسانات نفت خام اثرپذیر است. در نتیجه زمانی که شاخص قیمت نفت افزایش یابد، قیمت فولاد و آهن آلات نیز دچار افزایش می‌شود.

بهتر است این موضوع را نیز در نظر بگیریم که قیمت نفت به هر شکلی که تغییر یابند بر قیمت فولاد تاثیر گذار است. تفاوتی ندارد که این تغییرات به دلیل افزایش هزینه‌های تولید باشد یا به‌خاطر افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل. به همین دلیل می‌توان گفت که قیمت نفت و فولاد همبستگی بسیار زیادی با یکدیگر دارند.

تاثیر دلار و هزینه‌های حمل‌ونقل فولاد و آهن

هزینه‌های حمل‌ونقل یکی از عوامل موثر بر قیمت آهن آلات در بازار ایران است. و جالب است بدانید که هزینه‌های حمل‌ونقل نیز بر اساس قیمت دلار و ارزش پول هر کشور در مقابل ارزهای بین‌المللی مشخص می‌شود. چرا که در مبحث واردات و صادرات آهن آلات، هزینه‌های جابه‌جایی بین کشوری که بدون شک طبق ارزهای خارجی محاسبه می‌شود، تاثیر زیادی بر قیمت‌گذاری آهن آلات خواهند داشت. بنابراین افزایش یا کاهش ارزش پول ملی در مقایسه با دلار تاثیر بسزایی در تغییرات قیمت آهن و فولاد خواهد داشت.

اثرگذاری دلار بر تجهیزات تولید آهن آلات

شرکت‌های صنعتی که تولیدکننده آهن آلات هستند، برای تهیه تجهیزات نورد، دستگاه‌ها، دیگ‌ها و کوره‌های ذوب، نیازمند واردات از سمت تولیدکنندگان خارجی مانند کشورهای اروپایی، ایتالیایی، آلمانی و … هستند. این امر به‌تنهایی می‌تواند تاثیر دلار بر قیمت نهایی آهن آلات را نشان دهد. قیمت تجهیزاتی که از خارج کشور وارد می‌شود عموماً بر حسب دلار محاسبه شده و تاثیر زیادی بر قیمت‌گذاری محصولات فولادی خواهد داشت.

رابطه نوسانات دلار با قیمت آهن آلات

تاثیر نوسانات دلار بر عرضه و تقاضای داخلی و خارجی

دومین تاثیری که دلار می‌تواند بر قیمت محصولات آهنی و فولادی داشته باشد، تاثیر در تعادل بین عرضه داخلی و خارجی کشورهاست. برای مثال اگر ریال در مقابل دلار کم‌ارزش شود، به این معناست که ارزش کالای ایرانی در بازار جهانی کاهش می‌یابد. و قیمت بین‌المللی آن کم می‌شود. در نتیجه، جذابیت قیمت‌های ایرانی برای خریداران خارجی افزایش می‌یابد. و از طرف دیگر، سود کم بازار خارجی باعث می‌شود که قیمت آهن آلات در بازار داخلی افزایش یابد.

تاثیر قیمت دلار بر عوامل جانبی

تاثیر غیرمستقیم دیگری که دلار می‌تواند بر قیمت مقاطع فولادی داشته باشد اثرگذاری بر هزینه‌های جانبی مانند سود و زیان، هزینه‌های تولید و بی‌اعتمادی افراد به قیمت‌ها است. اما مهم‌تر از این موارد، اثر روانی قیمت دلار بر افزایش قیمت فولاد است. چرا که نوسانات قیمت دلار به شکل مستقیم بر قیمت فولاد و آهن تاثیر گذار است. و این تاثیر مستقیم موجب نگرانی خریداران می‌شود. نکته قابل‌توجه دررابطه‌با پیش بینی بازار آهن آلات، این است که نوسانات سود و هزینه شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدکننده، بر قیمت آهن آلات تاثیر قابل‌توجهی ندارد. و در اصل، عاملی که قیمت‌ها را به طور چشمگیری تغییر می‌دهد، میزان عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی است. به همین دلیل بررسی اقتصاد کلان مبحثی است که مصرف‌کنندگان باید آن را در نظر بگیرند.

تاثیر افزایش قیمت دلار بر قیمت آهن آلات

پیش بینی قیمت دلار و تاثیر آن بر عرضه و تقاضای آهن آلات

بر اساس تحلیل‌های اخیر، مشاهده می‌شود که قیمت دلار مجدداً روند صعودی دارد. و احتمال زیادی وجود دارد که در آینده‌ای نه‌چندان دور سطوح جدیدی را تجربه خواهیم کرد.

با افزایش قیمت دلار قیمت آهن آلات بازار داخلی ایران رکود را تجربه خواهد کرد. و با کاهش تقاضا برای خرید آهن آلات از بازار داخلی روبرو خواهیم شد. در این شرایط، برخلاف انتظار عموم به دلیل اینکه صادرات آهن آلات وجود دارد، کم‌شدن تقاضای آهن آلات موجب کاهش قیمت آنها نخواهد شد. با افزایش قیمت دلار، دست‌اندرکاران آهن و فولاد و همچنین کارخانه‌های تولیدکننده محصولات فولادی، قیمت‌های خود را افزایش می‌دهند. و سعی می‌کنند این قیمت‌ها را به دلار نزدیک کنند.

به همین دلیل است که تولیدکنندگان، بیشتر از این که مایل باشند آهن آلات خود را در بازار داخلی به فروش برسانند، تمایل دارند که این محصولات فولادی و آهنی را در بازار خارجی عرضه کنند. به دنبال این موضوع، نوردکاران دچار کمبود مواد اولیه خواهند شد. در نتیجه، افزایش نرخ ارز موجب می‌شود که عرضه آهن آلات در بازار داخلی کاهش‌یافته و قیمت محصولات فولادی در بازارهای داخلی بالاتر برود.

سرمایه‌ گذاری در بازار آهن

با افزایش قیمت‌ دلار و کاهش یافتن ارزش پول کشور در مقایسه با ارزهای بین‌المللی افزایش سرمایه‌گذاری در بازار آهن را شاهد خواهیم بود. عکس از افراد برای حفظ ارزش پول خود در تلاش هستند تا در حوزه‌های گوناگون سرمایه‌گذاری کنند. به همین دلیل با افزایش یافتن قیمت دلار تقاضا در یک بازار خاص دچار افزایش می‌شود. و قیمت در آن حوزه نیز افزایش خواهد داشت. افزایش نرخ دلار مردم را برای سرمایه‌گذاری‌کردن در حیطه‌های مختلف مانند بازار آهن آلات تشویق می‌کند.

بهتر است بدانید که قبل از سرمایه‌گذاری باید عوامل مختلفی مانند فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت آهن آلات بررسی شود. و با کارشناسان معتبر مثل کارشناسان بازرگانی پولاد در این زمینه مشورت گردد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از تصمیم به سرمایه‌گذاری در زمینه آهن آلات و مقاطع فولادی، به دیگر عوامل تاثیر گذار در قیمت مقاطع فولادی و آهن آلات نیز توجه داشته باشید. در ادامه تعدادی از این عوامل را بررسی می‌کنیم.

بازار آهن آلات

سایر عوامل تاثیر گذار در قیمت مقاطع فولادی و آهن آلات

همان‌طور که گفته شد، قیمت هر محصولی در کشور ما تاثیری مستقیم یا غیرمستقیم از نوسانات دلار می‌گیرد. آهن آلات نیز از این قضیه مستثنی نیستند. اما در تعیین قیمت مخصولات فولادی، فقط دلار نیست که تعیین‌کننده است، بلکه موارد زیادی در نوسانات و تغییرات قیمت آهن آلات ایران مؤثر هستند که در ادامه به بررسی این عوامل تاثیرگذار می‌پردازیم.

قیمت مواد اولیه

قیمت مواد اولیه ساخته انواع مقاطع فولادی تاثیر مستقیمی بر قیمت آنها دارد. همان‌طور که می‌دانید سنگ‌آهن و قراضه از اصلی‌ترین عوامل تولید انواع مقاطع فولادی هستند که با افزایش قیمت این مواد اولیه افزایش قیمت مقاطع دیگر را نیز شاهد خواهیم بود.

کارخانه‌ های تولیدکننده

بازار آهن آلات و فولاد بازاری بزرگ و بی‌انتهاست که موجب جذب سرمایه‌گذاران صنعتی بسیاری می‌شود. همین امر باعث می‌شود که کارخانه‌های زیادی به تولید مقاطع فولادی بپردازند. و رقابتی که در میان این کارخانه‌ها شکل می‌گیرد، باعث بروز تنوع در قیمت انواع آهن آلات خواهد شد.

تورم جهانی

یکی از مهم‌ترین مشکلات کشورهای درحال‌توسعه توالی رشد قیمت‌ها یا به‌عبارت‌دیگر تورم است. چین به‌تنهایی تولید ۳۰ درصد از ۶۰ درصد فولاد دنیا که توسط کشورهای درحال‌توسعه ساخته می‌شود را بر عهده دارد. اخیراً، انتقال کارخانه‌های تولید فولاد از کشورهای توسعه‌یافته به کشورهای درحال‌توسعه به دلایلی از قبیل کاهش هزینه تولید و نیروی کار ارزان افزایش‌یافته است. و همین موضوع سیاست‌های داخلی کشورها را برای تعیین قیمت آهن آلات تغییر می‌دهد. اگر سیاست‌های اقتصادی باعث شود که ارزش پول یک کشور در مقایسه با ارزهای بین‌المللی کاهش یابد، این موضوع به گرانی آهن آلات ختم می‌شود.

قیمت مقاطع فولادی

جمع بندی

در این مقاله به تاثیر افزایش قیمت دلار بر قیمت آهن آلات و همچنین به پیش بینی بازار آهن آلات بر اساس نوسانات دلار پرداختیم و عوامل تاثیرگذار در قیمت مقاطع فولادی را بررسی کردیم. برای خرید انواع آهن الات و اطلاع از قیمت به روز آهن می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید. کارشناسان شرکت بازرگانی پولاد می‌توانند به سوالات شما درباره انواع مقاطع فولادی مثل میلگرد استیل و انواع ورق استیل مثل قیمت ورق استیل 304، قیمت ورق سیاه و قیمت سایر محصولات فولادی پاسخ دهند.

مقالات

پیش بینی قیمت آهنتاثیر افزایش قیمت دلار بر قیمت آهن آلاتعوامل موثر بر قیمت آهن آلاتقیمت آهننوسانات قیمت آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.