تماس بگیرید

عوامل موثر بر قیمت آهن و تحلیل قیمت آهن آلات در ماه جاری

عوامل موثر بر قیمت آهن

بررسی رفتار بازار مقاطع در پاییز ۴ سال گذشته

سال ۱۳۹۶

بازرگانی پولاد: در بررسی عوامل موثر بر قیمت آهن در سال ۱۳۹۶ می‌توان گفت که در فروردین ماه بازار تیرآهن و میلگرد با متوسط قیمت ۱۵۰۰ تومان کار خود را آغاز کرد. در مرداد ماه این سال میانگین قیمت بازار به ۲۴۰۰ الی ۲۵۰۰ تومان صعود کرد. با ورود به فصل پاییز بازار مقاطع کاهش قیمت را تجربه کرد. و در ماه آذر شاهد کاهش حدود ۱۵درصدی بودیم و قیمت مقاطع به کانال ۲۱۰۰ تومان سقوط کرد. در سال ۱۳۹۶ پرونده قیمت مقاطع در کانال های ۲۶۰۰ تومان بسته شد.

سال ۱۳۹۷

در بهار سال ۹۷ بازار با قیمت میانگین ۲۶۰۰ تومان کار خود را شروع کرد. بالا رفتن ناگهانی نرخ ارز در سال ۹۷ باعث شد که در مرداد ماه این سال میانگین قیمت تیرآهن و میلگرد به ۵۷۰۰ الی ۵۵۰۰ تومان برسد. ورود دولت و معاونت فازی معدنی وقت در قیمت گذاری مقاطع و هم چنین کاهش قیمت دلار از عوامل موثر بر قیمت آهن در این برهه بودند.و شاهد روند کاهشی قیمت در شهریور ماه بودیم.

روند کاهشی قیمت با آغاز پاییز شدت گرفت و در آذر ماه میانگین قیمت مقاطع در حدود ۴۵ درصد کاهش داشت و به کانال ۳۰۰۰ تومان ورود کرد. ریزش قیمت در سال ۹۷ از ‌بزرگترین امواج کاهشی ده سال گذشته بود. قیمت مقاطع در انتهای سال ۹۷ نیز درکانال ۵۷۰۰ تومان قرار داشت.

سال ۱۳۹۸

افت و خیز قیمت در بازار مقاطع در سال ۹۸ چشمگیر نبود. قیمت مقاطع در فروردین ماه در کانال ۵۰۰۰ تومان قرار داشت و در اسفند ماه کار خود را در کانال ۵۷۰۰ تومان به پایان رساند. در پاییز ۹۸ هم بازار مقاطع شاهد کاهش ۲۰ درصدی بود در کانال ۴ هزار تومان قرار گرفت و به دلیل وجود برخی عوامل موثر بر قیمت آهن، در آخرین ماه سال دوباره تا کانال ۵۷۰۰ تومان صعود کرد.

سال ۱۳۹۹

در فروردین ماه سال ۹۹ قیمت در بازار مقاطع در کانال ۵۷۰۰ قرار داشت . در مرداد ماه بازار یک افزایش شدید را تجربه کرده و تا ۱۱ هزار تومان پیشروی کرد. در آغاز پاییز بازار کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی را شهد بود و قیمت در کانال ۹ هزار تومان قرار گرفت. در ماه پایانی سال بازار مقاطع به کانال ۱۲۵۰۰ صعود کرد.

سال ۱۴۰۰

در بهار ۱۴۰۰ بازار مقاطع با قیمت تقریبی ۱۲۵۰۰ تومان شروع به کار کرد. در مرداد ماه طبق معمول شاهد فتح قله قیمتی ۱۶هزار تومان بودیم. در ابتدای شهریور ماه بازار حدود ۱۲درصد کاهش را تجریه کرد و تا کانال ۱۴ هزار تومان عقب نشست.

پیش بینی قیمت آهن در پاییز 1400

می‌توان نتیجه گرفت هر سال معمولا با ورود به زمان بالاترین حجم مصرف و فصل تابستان بازار آهن افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد. بالاترین قیمت سال در مرداد ماه اتفاق می‌افتد و ورود به شهریور ماه بازار را دچار روند کاهشی می‌کند. می‌توان گفت که حجم کاهش قیمت در پاییز بین ۱۵ تا ۴۵ درصد متغیر است و میزان کاهش به برخی از عوامل موثر بر قیمت آهن بستگی دارد.

کاهش قیمت در سال جاری از تابستان شروع شده ولی با کاهش حدود ۱۲ الی ۱۳درصدی، کمترین درصد کاهش را نسبت به سال‌های قبل شاهد هستیم. در چهار سال گذشته کمترین قیمت مقاطع در آبان و یا آذر ماه اتفاق افتاده‌است و با ورود به زمستان قیمت آهن دوباره بالا رفته است. حال باید دید که آیا امسال هم بازار مقاطع بر اساس همین الگو رفتار می‌کند یا نه اما به نظر می رسد امسال در بازار مقاطع عوامل کافی برای تحریک بازار پیش از آبان ماه وجود ندارد و دامنه نوسانات محدود خواهد بود.

قیمت مقاطع فولادیدر ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه کنید : ثبات نسبی بازار آهن و عوامل موثر در آن

وضعیت روز بازار آهن آلات

بازار آهن علی‌رغم ثبات نسبی نرخ دلار و نوسان محدود ارز، روند معکوسی د.اشت و شاهد رشد نسبی قیمت آهن‌الات و افزایش قیمت محسوس محصولات فولادی بودیم. از عوامل موثر بر قیمت آهن و مقاطع فولادی می‌‌توان به رشد قیمت شمش در عرضه اشاره کرد. چراکه در چند روز اخیر خبر جدیدی درباره تصمیمات حوزه برجام یا عوامل موثر در این نوسانات دامن منتشر نشده‌است. معاون وزیر خارجه ایران امروز به بروکسل می‌رود تا با هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام مذاکره کند. این خبر به احتمال زیاد بر بازار آهن اثر خواهد داشت.

با توجه به مطالب گفته شده تقاضای مصرفی برای محصولات چشمگیر نیست. و رکود نسبی را شاهد هستیم. و برای نظر دادن در باب چشم‌انداز بازار آهن باید موضع بورس کالا را در مورد قیمت آهن آلات بدانیم. به نظر می‌رسد عامل اصلی نوسانات افزایشی آهن‌الات در روزهای اخیر نیز بورس کالا بوده‌است. و مشخص نیست که بازار را از این پس به چه سمتی هدایت کند. تحلیل ما از قیمت اهن الات نشان می‌دهد که در چند روز اخیر در بیشتر شرکت‌ها رشد قیمت محصولات فولادی را شاهد بودیم.

اهمیت نظارت بر اجرای قوانین در حوزه آهن و فولاد

محمد کشانی، عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد، با ابراز از سیاست‌گذاری‌ها دولت درباره زنجیره فولاد. اظهار کرد که دولت برای تنظیم و کنترل بازار تصمیماتی اتخاذ می‌کند که بعضا به مرحله اجرا نیز می‌رسد. اما مشکل اصلی اتخاذ تصمیمات توسط دولت نیست. بلکه در عدم نظارت بر اجرای قوانین وضع شده و تصمیمات اتخاذشده است. وی ادامه داد: وضع قانون کاری صحیح و اصولی است. اما عدم نظارت باعث می‌شود قوانین وضع‌شده بی‌نتیجه بمانند و تأثیر مثبتی در بازار نگذارند. بهره گرفتن از نظرات تشکل‌های فعال صنعت فولاد در گذشته کمک‌کننده بود که امروز بسیار کمرنگ شده‌است. استفاده مجدد از عقاید این افرا می‌تواند در تمام حوزه ها نتایج خوبی داشته باشد.

چالش‌های پیش رو در تولید فولاد

محمدرضا هوشمند، فعال صنعت فولاد،ضمن ابراز نگرانی در زمینه کمبود انرژی در حوزه تولید فولاد در سال‌های اخیر. اظهار داشت قطعی گاز مختصر در سال‌های گذشته و قطعی برق گسترده در یال جاری مشکل کمبود انژی در تولید فولاد را دوچندان کرده‌است. قطعی‌ برق در سه ماه اول امسال کاهش ۱۴ درصدی تولید را نسبت به سال پیش در پی داشت. و در سه ماه دوم سال نیز به نسبت سه ماه اول ۴۰ درصد کاهش را تجربه کردیم.

آغاز فصل سرد کاهش تولید به دلیل مجموع عوامل نام‌برده بیشتر نیز خواهد شد. و دولت باید برای رفع مشکل انرژی تدابیری اندیشیده. و برنامه مدونی تدوین کند تا کارخانه‌ها بیش از این دچار ضرر نشوند. از طرفی تفاوت قیمت آهن اسفنجی با نرخ تعیین‌شده توسط وزارتخانه تعیین کرده، باعث کمبود این محصول در بازار می‌شود. و بیشتر شدن قیمت را به دنبال دارد. این موضوع مشکلات کارخانه‌ها در زمینه خرید و تأمین آهن اسفنجی را بیشتر می‌کند. دولت باید برای رفع این مشکلات و کمبودها کاری بکند و برنامه‌ای تدوین کند. برای اطلاع از قیمت انواع مقاطع فولادی و قیمت ورق های استیل می‌توانید شماره های موجود در سایت بازرگانی پولاد تماس حاصل فرمایید.

اخبار

بازار آهنعوامل موثر بر قیمت آهن آلاتقیمت مقاطع فولادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *