تماس بگیرید

توافق فولادسازان در بورس

توافق های بزرگ فولادسازان در بورس

بازرگانی پولاد: امیر صباغ، مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو، در همایشی در ارتباط با تعامل بین سنگ آهن و فولاد در تالار بورس اظهار کرد: تنها راه تعیین قیمت سنگ آهن، عرضه در بورس کالا است. وی پیشنهاد کرد که پس از کشف قیمتی در بورس کالا که بر اساس عرضه و تقاضای بازار صورت می‌گیرد. فولادسازان و سنگ آهنی ها باید قراردادهای بلند مدتی را به منظور ایجاد تعادلی مطلوب در بازار و روند تولید منعقد کنند. توافق فولادسازان و سنگ آهنی ها این مهم را میسر می‌کند.

ایشان ادامه داد: توافق بین فولادسازان و واحدهای سنگ آهنی، در سال ۹۷ نتایج خوبی را در پی داشت. و مفاد آن بدین شرح بود: فرمول قیمتی کنسانتره ۱۶ درصد شمش خوزستان. گندله ۲۳/۵ درصد شمش خوزستان و آهن اسفنجی ۵۰ درصد شمش خوزستان توافق صورت گرفت.

اما متاسفانه در سال های ۹۸ و ۹۹ مذاکرات نتیجه‌ای که باید را در پی نداشت. و در نهایت دیوان عدالت اداری نامه وزارت صمت را در مورد تثبیت قیمتی باطل کرد. مورد پر اهمیت در واقع برنامه ی چین برای واردات قراضه به شکل گسترده است.که می‌تواند قیمت سنگ آهن در دنیا را با کاهش روبرو کند.

امیرصباغ اضافه کرد: وقتی از بازار جهانی صحبت می‌کنیم. توزیع سود یکسان در زنجیره، مفهومی ندارد. در دنیا بیشترین سود به معدن کاران اختصاص دارد. پس وقتی در قالب جهانی حرف می‌زنیم. نباید انتظار توزیع یکسان در زنجیره را داشته باشیم.

ایشان در ادامه افزود: با توجه به تحولات ناشی از بحران کرونا در سالهای اخیر تولید سنگ آهن، زغال سنگ و قراضه در دنیا کم شد. و بازار جهانی از لحاظ عرضه با محدودیت روبرو شد. به همین دلیل دولت ها ناچار شدند برای خارج شدن از رکود؛ به بازار، نقدینگی تزریق کنند.

کشور چین بلافاصله پس از خارج شدن از بحران کرونا، به پیشرو اقتصادی جهان بدل شد. به این علت که در صادرات رشد قابل توجهی داشت. چین در ساخت راه آهن، جاده و زیرساخت های فرودگاهی رشد چشم گیری داشت. به جرات می توان گفت: رشد چین در حوزه زیر ساخت و مسکن سازی منحصر بفرد بوده است. به این دلیل که در این زمان قیمت فولاد و سنگ آهن در رکودی ترین حالت خود قرار داشت. با بررسی های اخیر، صادرات و واردات چین رشد بسیار زیاد و قابل توجهی را نشان داد. پیش بینی می شود پس از واکسیناسیون همگانی در دنیا؛ تقاضای جهانی فولاد رویه افزایشی را داشته باشد.

ایشان تصریح کرد: تورم در دنیا رو به افزایش است. و به دنبال این امر، اثر نامطلوب آن در کامودیتی ها را ملاحظه خواهیم کرد. وقتی که تقاضای فولاد زیاد شود. حتما افزایش قیمت ها را شاهد هستیم. البته لازم به ذکر است که قیمت قراضه نیز بالا رفته است. و بخشی از این افزایش به علت بیشتر شدن هزینه حمل و نقل جهانی است. شاید بتوان با قطعیت اظهار کرد که تولید فولاد از ۲ میلیارد تن در دنیا گذر خواهد کرد. و به همین میزان استفاده از سنگ آهن و قراضه نیز بیشتر خواهد شد. باید گفت بعد از بحران کرونا موجودی انبارهای چین از سنگ آهن کاهش چشمگیری داشت. در این شرایط توافق فولادسازان مهم خواهد شد.

با این حال قیمت سنگ آهن می تواند در آینده روند کاهشی در پیش گیرد. این کاهش قیمت صرفا به دلیل عملکرد شش غول سنگ آهنی دنیا نیست. بلکه به دلیل تولید مازاد اتفاق می‌افتد. اقدام جالبی که چینی ها در نظر دارند. جایگزین کردن قراضه به جای سنگ آهن است. دولت چین در تولید کربن محدودیت هایی دارد. که باعث می‌شود این کشور به سوی تولید و استفاده از سنگ آهن پرعیار حرکت کند. برای اطلاع از قیمت انواع مقاطع فولادی و قیمت ورق های استیل می‌توانید شماره های موجود در سایت بازرگانی پولاد تماس حاصل قرمایید.

 

اخبار

توافق فولادسازانقیمت سنگ آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *