تماس بگیرید

رکود شدید بازار فولاد

رکود شدید بازار فولاد

.بازرگانی پولاد: رکود بازار، عدم خرید و فروش و حجم بزرگی از بلاتکلیفی و انتظار، عواملی هستند. که  بازار فولاد را به خواب فروبرده‌اند. و پیش بینی‌ها حاکی از آن است که این روند تا یک ماه آینده ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر در معاملات شمش و محصولات فولادی در بورس کالا نیز همانند رکود شدید بازار فولاد، رکود سنگینی مشاهده می‌شود.

سال گذشته در همین مقطع زمانی اوج تقاضای فصلی را شاهد بودیم. و در این روزها باید اوج فروش و اوج تقاضای خریداران را ملاحظه می‌کردیم. گویا امسال رویه تغییر کرده است. و رکود شدیدی را در بازار داخلی فولاد مشاهده می‌کنیم. و خبری از متقاضیان، خریداران و مصرف کنندگان در بازار نیست. در چنین شرایطی فقط یک امید وجود دارد که به صادرات، رونق هر چند کمی را به معاملات شمش فولاد در بورس کالا ببخشد. در واقع در چنین موقعیتی صادرات تنها راه گریز و نجات از صنایع تکمیلی کشور به علت کمبود و نبود مصرف داخلی است.

با بررسی بازار مقاطع طویل فولادی کشور به این نتیجه‌ی ‌مهم می‌رسیم. که رکود همراه با تورم بالا ادامه پیدا می‌کند. نظر بعضی کارشناسان اقتصادی و صنعت گران این است. که نبود چشم انداز روشن نسبت به آینده بازار آهن و فولاد در کشور باعث شده که خریداران و صنعتگران و مصرف کنندگان تا حد امکان خرید خود را به تعویق بیندازند.

از طرفی در طی سال جاری در بازار فولاد، هزینه‌های تولید بیشتر شده‌است. و این موضوع سیگنال مثبتی برای افزایش قیمت ها است. از طرف دیگر بر طبق سیاست های اعلام شده از سوی آیت الله رییسی، رئیس جمهور کشور، سعی بر این است که روند نوسان قیمتی بازار داخل از نرخ ارز را جدا سازی کنند. این موضوع سیگنالی منفی برای بازار به شمار می‌رود.

سیگنال افزایشی از یک سو و سیگنال کاهشی از سوی دیگر و بلاتکلیفی موجود در بازار باعث می‌شود. تا متقاضیان خریدهای خود را به زمان دیگری موکول کنند. به همین دلیل بازار محصولات فولادی کشور با سیگنال متناقض روبرو است. ابهامات و دوگانگی موجود باعث شده‌است. که علی‌رغم رشد نرخ ارز طی روزهای اخیر و ورود مجدد دلار امریکا به کانال ۲۴ هزار تومان، بازار آهن و فولاد نتوانست کوچکترین رونقی را شاهد باشد. و رکود شدید بازار فولاد و آهن همچنان ادامه دارد.

در هفته اول تیرماه حدود ۱۶۹ هزار تن شمش فولادی با میانگین قیمتی ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان به بورس کالا عرضه شد. با احتساب مالیات بر ارزش افزوده و کارمزد بورس، قیمت هر کیلوگرم از این شمش در بازار داخل ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان برآورد شد. افزایش قیمت پیوسته شمش فولادی در بازار داخلی در اثر رشد قیمت جهانی و افزایش نرخ ارز باعث ایجاد رکود شدید بازار فولاد شده است. در هفته جاری  فقط ۲۶/۵ درصد شمش فولاد در بورس کالا معامله شد. که این میزان برابر ۴۵ هزار تن شمش فولاد است.

نرخ میلگرد در بازار آزاد تهران برابر ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان است. هر کیلوگرم شمش فولاد  ۱۴ هزار و ۴۰۰ قیمت دارد. و در شرایط فعلی خریداری وجود ندارد. و رکود شدیدی بر بازار محصولات نوردی سایه انداخته‌است. نرخ های ذکر شده باعث می‌شود. تمایلی برای خرید شمش و تولید محصولات جهت عرضه به بازار داخلی برای نوردکار وجود نداشته‌باشد. و تنها هدف موجود صادرات است. لازم به ذکر است که انگیزه صادرات و توجیه اقتصادی نیز فقط تا زمانی که بازار فولاد در دنیا پر رونق باشد دوام دارد. برای اطلاع از قیمت انواع مقاطع فولادی و قیمت ورق های استیل می‌توانید. با شماره های موجود در سایت بازرگانی پولاد تماس حاصل قرمایید.

 

اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *