تماس بگیرید

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن در بازار

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن

قیمت مقاطع فولادی مانند تیرآهن هرگز ثابت نبوده و همیشه همراه با تغییراتی بوده است. همان‌طور که اطلاع دارید تحلیل و پیش‌بینی بازار تیرآهن برای تعداد زیادی از کسب‌وکارها و صنایعی که با خرید آهن و مقاطع فولادی در ارتباط هستند و همچنین فعالان حوزه کسب‌وکار، بسیار ضروری و بااهمیت است. از طرفی، عواملی که بر روند نزولی یا صعودی قیمت انواع آهن آلات مانند تیرآهن تأثیرگذار هستند، برای این دسته از افراد مهم است. در این مقاله قصد داریم به بررسی عوامل موثر بر قیمت تیراهن و انواع آهن آلات بپردازیم. برای اطلاع از قیمت انواع آهن آلات و دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

نوسان قیمت تیرآهن

تیرآهن چیست؟

تیرآهن پروفیلی است که نقش اصلی آن تحمل فشارهای حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی است و بیشترین استفاده از آن در صنعت ساختمان‌سازی است. تیرآهن ها به شکل آی و اچ انگلیسی و توسط آلیاژهای گوناگون فولادی ساخته می‌شوند. ساختمان‌های اسکلت فلزی بدون این پروفیل در اصل وجود خارجی ندارند؛ چرا که وظیفه اصلی تیرآهن تحمل و انتقال بار وارد شده بر کل ساختمان است. از طرفی از تیرآهن ها در طراحی ستون خرپا و تیرها استفاده می‌شود. پروفیل تیرآهن از دو قسمت جان و بال تشکیل شده است. بخش اصلی و میانی تیرآهن جان نام دارد و به لبه‌ها و کناره‌های آن بال گفته می‌شود. استفاده و کاربرد زیاد این محصول فولادی موجب شده است که قیمت تیرآهن جز عوامل تعیین‌کننده در قیمت تمام شده کل ساختمان باشد.

قیمت امروز تیرآهن

انواع تیرآهن ساختمانی

برای بررسی قیمت تیرآهن و عوامل موثر بر قیمت روز تیرآهن، بهتر است انواع تیرآهن ساختمانی را بشناسید. در اینجا به مدل‌های مختلف تیرآهن اشاره خواهیم کرد.

تیرآهن بال پهن

تیرآهن های بال پهن یا تیرآهن هاش به دو دسته سبک‌ و سنگین دسته‌بندی می‌شوند. وزن این مقطع نسبت به دو نوع نیمه پهن و اروپایی کمتر است و اندازه بال با ارتفاع آن برابر است. تیرآهن های بال پهن شبیه به حرف اچ انگلیسی (H) هستند و در ساخت ستون و خرپا به کار می‌روند.

تیرآهن نیم پهن

علامت اختصاری برای نشان‌دادن تیر آهن های نیم پهن IPE است. مشخصات فنی این دسته از تیرآهن ها شامل طول ۸ الی ۱۶ سانتی متری، ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلی‌متری و عرض ۴۶ تا ۲۲۰ میلیمتری است. شکل ظاهری این دسته از تیرآهن ها شبیه به حرف انگلیسی است.

تیرآهن اروپایی

علامت اختصاری برای نمایش دادن تیرآهن اروپایی inp است. مشخصات فنی این دسته از تیرآهن ها شامل طول ۸ تا ۱۶ متری ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلی‌متری و عرض ۲۱۵ میلیمتری است. این محصول در بازار فروش آهن آلات به‌عنوان تیرآهن معمولی یاد می‌شود.

تیرآهن لانه‌ زنبوری

تیرآهن های لانه‌زنبوری دارای سوراخ‌هایی بر روی جان محصول هستند. از معایب این نوع تیرآهن ها و سوراخ‌ها افت استحکام در مقابل ورود فشارهای جانبی است. مشخصات فنی تیرآهن لانه‌زنبوری شامل طول ۱۲ تا ۱۸ متری و ارتفاع ۸۰ تا ۳۰۰ میلی‌متری است. علامت اختصاری برای نمایش دادن تیرآهن لانه‌زنبوری CNP است. همان‌طور که بیان شد، نوع تیرآهن نیز جزو عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن است.

استفاده از تیرآهن چه مزایایی دارد؟

  • با استفاده از تیرآهن امکان توسعه ساختمان و سازه، بعد از اتمام آن وجود دارد.
  • تیرآهن ها امکان اتصال چندین قطعه به یکدیگر را به وجود می‌آورند.
  • تیرآهن ها قطعاتی هستند که به شکل پیش‌ساخته در کارخانه‌ها موجود و قابل خریداری هستند.
  • تیرآهن ها در ارتفاع‌های زیاد استفاده فراوانی دارند.

خرید تیرآهن

عوامل موثر بر قیمت تیرآهن

به‌صورت کلی عوامل موثر بر قیمت تیرآهن گسترده و متعدد هستند. در اینجا به مهم‌ترین آنها می‌پردازیم.

قیمت مواد اولیه برای ساخت تیرآهن

قیمت مواد اولیه ساخت تیرآهن تأثیر مستقیمی بر قیمت روز تیرآهن دارد. همان‌طور که مطلع هستید، سنگ‌آهن محصولی است که برای ساخت تیرآهن مورداستفاده قرار می‌گیرد. طبیعتاً با بالارفتن قیمت مواد اولیه تیرآهن، افزایش قیمت تیرآهن در بازار را شاهد خواهیم بود. به همین دلیل است که قیمت مواد اولیه جزو عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن محسوب می‌شود.

هزینه‌ حمل‌ و نقل تیرآهن

قیمت سوخت و هزینه‌های حمل‌ونقل کالا از دیگر عوامل موثر بر قیمت تیرآهن است. هزینه حمل محصول موضوع مهمی است که نقش بسزایی در افزایش قیمت روز تیرآهن دارد. به این دلیل که تیرآهن ها معمولاً در حجم بالایی توسط مصرف‌کنندگان خریداری می‌شوند، لازم است که با کشتی‌ها یا کامیون‌ها برای طی‌کردن مسافت طولانی جابه‌جا شوند. کامیون‌ها و کشتی‌ها نیز وسایل نقلیه‌ای هستند که به سوخت نیاز دارند. به همین دلیل افزایش قیمت سوخت موجب افزایش قیمت تیرآهن می‌شود.

نوسانات عرضه و تقاضا

از دیگر عوامل موثر بر قیمت تیرآهن، نوسانات عرضه و تقاضاست. میزان عرضه و تقاضا برای خرید تیرآهن یکی از موارد بسیار مهم و موثر در کاهش یا افزایش قیمت تیرآهن است. همان‌طور که می‌دانید، با افزایش عرضه، قیمت یک محصول کاهش پیدا می‌کند و با کاهش عرضه، افزایش قیمت محصول را خواهیم داشت. به همین دلیل با افزایش عرضه تیرآهن قیمت روز تیرآهن کاهش پیدا می‌کند و با کاهش عرضه شاهد افزایش قیمت تیرآهن خواهیم بود.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن

نوسانات قیمت دلار و ارز در کشور

یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین عوامل موثر بر قیمت تیراهن، نوسانات قیمت ارز و دلار است. کشور ما جزو کشورهای صادرکننده آهن آلات محسوب می‌شود و قیمت نهایی مشخص شده جهت صادرات این محصول بر حسب دلار محاسبه می‌شود. به همین دلیل نوسانات دلار جزو مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن است.

تورم جهانی

تورم جهانی و افزایش قیمت محصولات فولادی در جهان جزو دیگر فاکتورهایی است که بر قیمت نهایی تیرآهن در بازار فولاد تاثیرگذار است. این موضوع موجب می‌شود قیمت‌ها به شکل روزانه و یا حتی لحظه‌ای دچار نوسان و تغییرات شود. بر خلاف اهمیت زیاد این مورد، ممکن است بسیاری از اشخاص آگاهی کاملی در مورد عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیراهن و خصوصاً این مورد نداشته باشند و موجب خسارت‌های مالی جبران‌ناپذیری به خود و صنعتشان شوند.

تأثیر قیمت نفت بر قیمت روز تیرآهن

یکی از مسائل تاثیرگذار و بااهمیت بر نرخ آهن آلات مانند تیرآهن، نوسانات قیمت نفت است. نفت مانند یک شمشیر دو لبه است که کاهش قیمت آن باعث رشد اقتصادی کشورهای مصرف‌کننده خواهد شد و از طرفی افزایش آن نیز دقیقاً بر عکس این موضوع، موجب رشد اقتصادی کشورهای تولیدکننده می‌شود. باتوجه‌به این موضوع، می‌توانیم نتیجه بگیریم که قیمت خام و مواد اولیه تیرآهن یکی از فاکتورهای مهم و اصلی در افزایش یا کاهش قیمت این محصول خواهد بود.

قیمت تیراهن

سیاست‌ های داخلی کشورها

یکی از پارامترهای بسیار مهم و تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن، سیاست‌های اقتصادی کشورهاست. اگر سیاست‌ها به صورتی باشد که موجب کاهش ارزش پول ملی یک کشور شود، نتیجه این است که خریداران باید مبلغ بیشتری را برای تهیه تقاضای موردنیاز خود پرداخت کنند.

تأثیر تغییر فصل تولید در کاهش و افزایش قیمت تیراهن

تغییرات فصلی ممکن است در الگوهای حمل‌ونقل افزایش یا کاهش نرخ آهن آلات از جمله تیرآهن تاثیرگذار باشند. با شروع فصل زمستان در چین، محدودیت‌های تولید فولاد در این کشور به وجود می‌آید که همین مسئله موجب ایجاد نوساناتی در قیمت روز تیرآهن خواهد شد.

بیماری کرونا

همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، کشور چین به‌عنوان بزرگ‌ترین و اصلی‌ترین تولیدکننده فولاد دنیا در حال فعالیت است. وجود ویروس کرونا در این کشور و دیگر کشورهای دنیا بر قیمت نهایی محصولات فولادی از جمله قیمت روز تیرآهن تأثیر بسزایی گذاشته است. همچنین بسته‌شدن مرزهای کشور موجب برهم‌خوردن قاعده معادلات جهانی و نوسانات قیمت شده است.

کیفیت محصول

یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت تیرآهن کیفیت کارخانه تولیدکننده است. اگر کیفیت یک محصول پایین‌تر از حد انتظار و یا کمتر از کیفیت یک کارخانه دیگر باشد، باتوجه‌به رقابت در بازار آهن آلات، مشتریان محصولات کارخانه‌ای که کیفیت پایین‌تری دارد را خریداری نخواهند کرد. در این شرایط تولیدکننده تیرآهن مجبور می‌شود قیمت محصولات خود را کاهش دهد تا موفق به فروش محصولات خود شود. به‌این‌ترتیب قیمت آهن آلات دستخوش نوسانات و تغییراتی خواهد شد.

تیرآهن

فرایند تولید تیرآهن و تأثیر آن بر نرخ تیر آهن

ممکن است کارخانه‌ها از مواد اولیه و دستگاه‌ها و تجهیزات متفاوتی برای تولید تیرآهن استفاده کنند. در چنین شرایطی قیمت تیرآهن های کارخانه‌های مختلف با یکدیگر تفاوت خواهد داشت. فرایند تولید تیرآهن نقش بسزایی در تعیین قیمت تمام شده آنها دارد؛ زیرا هرچه فرایند تولیدی پیچیده‌تر باشد و دستگاه‌های موردنیاز برای تولید آن تیرآهن متعدد باشند، ممکن است موجب افزایش قیمت آهن آلات از جمله تیرآهن شوند.

ضخامت محصول

ابعاد تیرآهنی که سفارش داده می‌شود ممکن است بر نرخآهن آلات و تیرآهن تأثیر بگذارد. وزن عرض طول و ضخامت و ارتفاع تیرآهن هایی که مشتریان گوناگون سفارش می‌دهند ممکن است با یکدیگر تفاوت‌های جزئی داشته باشند.

تأثیرپذیری قیمت تیراهن از قیمت سنگ‌ آهن و فلز قراضه

قیمت سنگ‌آهن و فلز قراضه جز عوامل موثر بر قیمت تیرآهن هستند. این دو ماده از فاکتورهای اصلی برای تولید فولاد هستند. سنگ‌آهن جزو مواد اولیه موجود در فولاد است؛ بنابراین قیمت مقاطع فولادی به‌خصوص قیمت تیراهن، قیمت سنگ‌ آهن و قیمت فلز قراضه وابسته است. به همین دلیل با افزایش قیمت سنگ‌آهن و فلزات قراضه که دو ماده اولیه اساسی در تولید تیرآهن هستند، نرخ تیرآهن نیز افزایش پیدا کرده و بازار آهن آلات ایران دچار نوساناتی می‌شود.

قیمت تیرآهن

اثر میزان تولید بر نرخ تیرآهن

میزان تولید جزو اساسی‌ترین عوامل موثر بر قیمت تیرآهن است که بازار آهن آلات ایران را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. در چند سال گذشته با افزایش یافتن تولیدات داخلی قیمت فولاد به ثباتی نسبی رسیده بود اگرچه با افزایش قیمت ارز و نوسانات ارزهای خارجی در ایران قیمت فولاد نیز افزایش یافت و موجب بیشتر شدن قیمت تیراهن و بطور کلی قیمت آهن آلات خواهد شد.

بی‌ اعتمادی مصرف‌کنندگان فولاد در بازار آهن آلات

تولیدکنندگان تیرآهن امروزه به دلیل بی‌اعتمادی به قیمت‌ها و ترس از افزایش قیمت تیرآهن، به خرید تیرآهن در حجم‌های بالا روی آورده‌اند و از سوی دیگر تقاضا برای خرید تیرآهن بالا می‌رود و بنابراین صنعت فولاد با کاهش عرضه روبرو شده و در نهایت قیمت تیراهن افزایش می‌یابد؛ بنابراین بی‌اعتمادی مصرف‌کنندگان نیز جزو عوامل موثر بر قیمت تیرآهن تلقی می‌شود. البته باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که اگر روند صنعت و افزایش تولیدات داخلی در کشور ما رشد کند و به طور مثال صنعت خودروسازی به‌صورت قوی تولیدات خود را زیادتر کند، تقاضای بازار افزایش خواهد یافت و احتمال افزایش قیمت فولاد نیز وجود خواهد داشت. در نتیجه قیمت تیراهن نیز افزایش خواهد یافت.

نوسانات بازار بورس

آخرین مورد از عوامل موثر بر قیمت تیرآهن و سایر محصولات فولادی، تغییرات ارزش سهام شرکت‌های تأمین‌کننده آهن آلات یا تولیدکنندگان محصولات فولادی است. امروزه کارخانه‌های تولیدی زیادی که در زمینه ساخت و تأمین آهن آلات فعالیت دارند، در بازار بورس نیز حضور دارند. به همین علت تغییرات وضعیت بازار بورس کشور به‌شدت بر روی قیمت تیراهن تأثیر دارد.

قیمت روز تیرآهن

استاندارد تیرآهن

تیرآهن بر اساس سه نوع استاندارد تولید می‌شود:

تیرآهن INP

این تیرآهن مطابق با استاندارد چین و روسیه به شکل نورد گرم ساخته می‌شود. این نوع تیرآهن ها به شکل ال هستند و بال آنها با فاصله‌گرفتن از جان آن کمتر می‌شود.

تیرآهن IPE

این تیرآهن ها طبق استانداردهای ایران و اروپا هستند. مقطع این دسته از تیرآهن مشابه به حرف انگلیسی ال است؛ با این تفاوت که بال‌ها در سرتاسر تیرآهن یکسان هستند و غیرقابل‌تغییر هستند. مقاطع IPE در بازارهای آهن آلات ایران از کشورهای اسپانیا، لهستان، آلمان و کره وارد می‌شوند.

تیرآهن IBP

این تیرآهن ها که به نام هاش نیز معروف هستند دو بال پهن و عریض دارند. این نوع مقاطع در دو دسته سبک‌وسنگین ساخته می‌شود که نوع سبک را با L به دو نوع سنگین را با V نشانه‌گذاری می‌کنند.

فروش تیرآهن

جمع بندی

تیرآهن جزو پرکاربردترین مقاطع فولادی در کشور ماست که در صنعت ساختمان‌سازی بسیار کاربرد دارد. نقش اصلی تیرآهن تحمل فشارهای حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی است و بیشترین استفاده از آن در صنعت ساختمان‌سازی است. در این مطلب به بررسی عواملی که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت آهن آلات و قیمت تیراهن دارند پرداختیم و این عوامل را توضیح دادیم. اگر شما نیز جزو مصرف‌کنندگان تیرآهن هستید و قصد خرید تیرآهن را دارید، توصیه ما به شما این است که در ابتدا به عوامل موثر بر قیمت تیرآهن توجه داشته باشید و عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن آلات را در نظر بگیرید.

برای پیش‌بینی قیمت‌ها باید به متخصصین این حوزه مراجعه کنید و از فروشندگان معتبری مانند بازرگانی پولاد خرید کنید.برای خرید انواع آهن آلات اطلاع از قیمت به روز آن‌ها می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید. کارشناسان شرکت بازرگانی پولاد می‌توانند به سوالات شما درباره ورق استیل میرور طلایی، قیمت ورق استیل 304، قیمت ورق سیاه و قیمت سایر محصولات فولادی پاسخ دهند.

 

مقالات

تیرآهنخرید تیرآهنعوامل موثر بر قیمت تیرآهنفروش تیرآهنقیمت تیرآهنقیمت تیرآهن هاش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.