شروع مجدد موج افزایش قیمت‌ها در بازار آهن اصفهان + نمودار


شروع مجدد موج افزایش قیمت‌ها اینبار در بازار آهن اصفهان. در حالی که از ابتدای سال نرخ ارز به‌ عنوان محرک اصلی افزایش قیمت محصولات فلزی، روند با ثباتی را در پیش گرفته، خریداران شاهد افزایش قیمت در بازار محصولات فلزی مانند میلگرد، ورق و پروفیل هستند.

افزایش قیمت در بازار آهن اصفهان بهمراه نمودار

بررسی روند قیمت‌ها در بازار آهن اصفهان طی روزهای اخیر نشان می‌دهد که با روند جدیدی روبه‌رو شده و پس از مدتی که خریداران شاهد ثبات قیمت‌ها بودند، علی‌رغم ثبات نرخ ارز، به سمت قیمت‌های اوج خود در پاییز سال قبل در حال حرکت است.

میلگرد که قیمت آن بر روی هزینه ساخت مسکن اثرگذار است از ۱۰ روز قبل وارد موج جدیدی از افزایش قیمت‌ها شده است. به عنوان مثال قیمت هر کیلوگرم میلگرد آجدار ۱۴ ذوب‌آهن که سه ماهی بود در محدوده ۱۲۵۰۰-۱۳۰۰۰ تومانی نوسان می‌کرد، قیمت آن به مرز ۱۴ هزار تومان رسیده که نزدیک به سقف قیمت تاریخی آن است که در دی‌ماه ۹۹ به ثبت رسیده بود.


نمودار قیمت هر کیلوگرم میلگرد آجدار ۱۴ ذوب‌آهن

 

ورق گالوانیزه که فولاد مبارکه و فولاد امیرکبیر در استان دو تولیدکننده مهم آن به شمار می‌روند و کاربرد آن در تولید کانال کولر، لوله بخاری و دودکش است، از ابتدای سال با روند صعودی در قیمت‌ها مواجه شده و قیمت هر کیلو ورق گالوانیزه با ضخامت یک میلی‌متر فولاد امیرکبیر به مرز ۲۸ هزار تومان رسیده و با ادامه این روند با مرز ۳۰ هزار تومان که سقف قیمتی آن در پاییز سال قبل است، فاصله چندانی ندارد.


نمودار قیمت هر کیلوگرم ورق گالوانیزه ضخامت یک میلی‌متر فولاد امیرکبیر

 

پروفیل دیگر مقطع ساختمانی در بازار آهن است که قیمت آن با روند افزایشی از انتهای فروردین مواجه شده و هر کیلو پروفیل چهارچوب درب با ضخامت ۲ فولاد مبارکه به مرز ۲۴ هزار تومانی رسید که بالاترین قیمت آن در سه‌ماهه اخیر است.


نمودار قیمت هر کیلوگرم پروفیل چهارچوب درب فولاد مبارکه

 

قیمت هر کیلو تیرآهن ۲۰ ذوب‌آهن که شش ماهی در محدوده ۱۳ هزار تومان نوسان می‌کرد و به ثبات رسیده بود، از ده روز قبل روند پرشتاب افزایش قیمت‌ها را تجربه می‌کند و به هر کیلو ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است که با قیمت اوج آن که در آبان سال قبل ۱۶ هزار تومان ثبت شده بود فاصله‌ای ندارد.


نمودار قیمت هر کیلوگرم تیرآهن ۲۰ ذوب‌آهن

 

افزایش قیمت سنگ‌آهن و توزیع نامناسب متهم ردیف اول افزایش قیمت در بازار آهن

سال قبل افزایش چشمگیر قیمت محصولات در بازار آهن بیشتر ناشی از جهش نرخ ارز بود که با توجه به صادراتی بودن این محصولات و پیروی از نرخ‌های جهانی چندان تعجب‌برانگیز نبود ولی روند افزایشی امسال در حالی رخ‌داده که نرخ ارز از ابتدای سال نوسان محدودی داشته و حتی کاهش اندکی را به ثبت رسانده است.

علی‌اکبر کریمی، مدیرعامل شرکت تعاونی آهن‌فروشان اصفهان در این باره توضیح داد: تقاضای بازار به شدت افت داشته و در کمترین حد خود به سر می‌برد و علت اصلی رشد قیمت، افزایش نرخ هر کیلو سنگ‌آهن از حدود ۲۲۰ هزار به ۳۳۰ هزار تومان است که این رشد قیمت می‌تواند ناشی از افزایش صادرات باشد و به دلیل اینکه خریدار سنگ‌آهن در بورس کالا کارخانه‌ها هستند و افراد عادی خریدار این محصول نیستند امکان شکل‌گیری دلالی وجود ندارد.

سنگ‌آهن در فرایند تولید محصولات آهنی بسیار نقش مهمی دارد و به طور مثال در کارخانه‌های با تولید به روش کوره بلند مانند ذوب‌آهن برای تولید هر تن چدن نیاز به ۱۷-۱۸ تن سنگ‌آهن است و بنابراین نرخ آن بر روی هزینه تمام شده تولید اثرگذار است و مسؤولان باید بررسی کنند چرا سنگ‌آهن به اندازه کافی و قیمت مناسب در اختیار کارخانه‌ها مانند ذوب‌آهن قرار نمی‌گیرد تا قیمت‌ها افزایش نیابد.

من تغییر کاهش زمان تحویل محصولات کارخانه‌هایی مانند ذوب‌آهن را دیگر عامل این افزایش قیمت میدانم. خریدار محصولات ذوب‌آهن در بورس کالا باید ظرف مدت کوتاهی که نهایت دو روز است آن را تحویل بگیرند و آهن‌فروش‌ها مجبور به انبارکردن محصولات می‌شوند که باعث تحمیل هزینه انبارداری که به‌ازای هر کیلو حدود ۵۰۰ تومان است به آنها و در نتیجه افزایش قیمت فروش در بازار آهن می‌شود.

به دلیل نوسانات قیمت‌ها و اشکال در برخی قوانین مانند مالیات بر ارزش افزوده، آهن‌فروشان با سابقه، توانایی خریدوفروش ندارند و بعضاً تغییر شغل داده‌اند؛ به طوری که الان توزیع و خریدوفروش کالا محدود به عده خاصی شده که برخی از آنها مانند شرکت پویش بازرگان که خریدار عمده محصولات ذوب‌آهن است، سهام‌دار ۴۰ درصد آن ذوب‌آهن است و به‌نوعی خریدار و فروشنده و توزیع‌کننده یکی است که توجیهی ندارد.

اخباراخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *