post

بازرگانی پولاد: در روزهای اولیه هفته گذشته شاهد بازار آهن رکود شدیدی را تجربه کرد. رکود بازار آهن باعث کاهش قیمت میلگرد روی رنج قیمتی ۱۴ هزار تومان شد. اما سیاست هوشمندانه فولادی ها در روزهای آخر هفته گذشته با افزایش قیمت شمش، به روند کاهشی قیمت میلگرد پایان داد. توجه داشته باشید که رکود بازار آهن و نوسانات قیمت آهن با روند نزولی به قدری زیاد بود. که حتی پس از بالا رفتن بسیار محدود قیمت ها ، بازار همچنان در ثبات قرار داشت.

در هفته پیش، در پی معاملات بورس کالا فقط ۲۸ درصد عرضه شمش معامله شد. و در معاملات مقاطع نیز تنها ۵ درصد از سبدهای میلگرد به معامله ختم شد. می توان گفت که معاملات برای شمش و میلگرد کمتر از یک درصد بوده است. در بازارهای جهانی نیز دولت چین برای کنترل نوسانات قیمت آهن تلاش بسیاری داشت. ولی در نهایت موفق نشد و قیمت ها رشد شدید نداشتند. و حتی اصلاح محدود قیمت ها نیز شروع شد. در روز چهارشنبه به گزارش متال بیلت CIS  به کاهش ۱۰ دلاری رسید.

طی دو هفته اخیر نرخ دلار در کانال ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان قرار داشت. ممکن است نتیجه مذاکرات وین بر نوسانات ارز تاثیر داشته. و نوسانات را بیشتر کند. در رابطه با مذاکرات وین اظهاراتی متفاوتی را شاهد هستیم. طرف روس مذاکرات وین معتقد است که این هفته به احتمال زیاد باید دور آخر مذاکرات انجام شود. ولی از کاخ سفید صحبت های متناقض به گوش می‌رسد. بحث اختلاف قیمتی دلار آزاد و دلار نیمایی نیز از مسائل مهم و اثرگذار است. که به نطر می‌رسد بازار ساز تا این لحظه تصمیمی در این خصوص اتخاذ نکرده است.

الگوی رفتار فولادی ها در سال جدید نشان می‌دهد. که تصمیم دارند افزایش قیمتی را لحاظ کنند، ولی در سوی دیگر میدان تورم انتظاری منفی و صبر خریداران ملاحظه می شود. به همین دلیل در نهایت، رکود عمیق تر و نوسانات قیمت آهن محدودتر به علت تغییر نرخ ارز راشاهد خواهیم بود.

طبق بررسی های انجام شده و آنچه ذکر شد از روزهای ابتدایی هفته جاری می‌توان احتمال کاهش قیمت ها را در نظر گرفت. اگر در این بین به دلیل مذاکرات، نرخ ارز نیز رویه کاهشی در پیش گیرد. شیب کم شدن قیمت ها ممکن است تندتر شود. می توان گفت که با نوسان کم دلار در ابتدای هفته می توانیم ثبات قیمتی را شاهد باشیم. و در اواسط هفته نیز باید منتظر قیمت پایه شمش باشیم. تا بر این اساس بازار روند جدید خود را به نمایش بگذارد. برای اطلاع از قیمت مقاطع فولادی و قیمت ورق استیل می‌توانید شماره های موجود در سایت بازرگانی پولاد تماس حاصل قرمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *