تماس بگیرید

پیش بینی قیمت آهن آلات در 1401

یش بینی قیمت آهن آلات

بخش بزرگی از اقتصاد کشور ایران به صنایعی مانند آهن ‌آلات بستگی دارد و در واقع قیمت آهن آلات در سال 1401 تاثیر زیادی بر روند کسب ‌و کار افراد در کشور می‌گذارد. از این رو اطلاع داشتن از قیمت روز میلگرد و قیمت روز آهن‌ آلات بر روی درآمد افراد بی تاثیر نیست و شما با دانستن این موارد می‌توانید بهترین صرفه‌جویی را در سال 1401 داشته باشید. پیش بینی قیمت میلگرد و پیش بینی قیمت آهن آلات در سال 1401 یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در نظر داشته باشید که در این مقاله به طور کامل راجع به آن توضیح می دهیم. شرکت بازرگانی پولاد انواع مقاطع فولادی را در ابعاد مختلف و متناسب با نیاز شما عرضه می‌کند. برای اطلاع از قیمت انواع آهن آلات و دریافت مشاوره رایگان، می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید.

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد

پیش بینی قیمت آهن آلات در سال 1401

قبل از آن که به پیش بینی قیمت آهن در سال 1401 و عوامل موثر بر قیمت آهن آلات در سال جدید اشاره کنیم، بهتر است بدانید که میلگرد یکی از رایج‌ترین تجهیزات مورد استفاده در صنعت ساختمان‌ سازی است. هنگامی که قیمت میلگرد بالا می‌رود، هزینه ساخت ساختمان هم به دنبال آن افزایش می‌یابد. اکثر دولت‌های خارجی به شدت به نوسانات قیمت آهن و میلگرد توجه دارند؛ زیرا اعتقاد دارند که افزایش قیمت این تجهیزات بر قدرت اقتصادی کشورشان تاثیر زیادی دارد. در ادامه به بررسی قیمت میلگرد در سال 1401 و همچنین عوامل موثر بر قیمت آهن آلات اشاره می‌کنیم.

پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1401

اصلی‌ترین ماده اولیه جهت ساخت میلگرد، آهن است که با بکار بردن تجهیزات و ماشین‌ آلات کاربردی به صورت میلگرد در می‌آید؛ بنابراین اصلی‌ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد، قیمت آهن است که به کلی بازار این حوزه را مورد تغییر و تحول قرار می‌دهد. به طور معمول بازار میلگرد، جزو نخستین بازارهایی است که تحت تاثیر افزایش قیمت روز آهن قرار می‌گیرد و شدیدا دچار نوسان می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت هزینه و بودجه لازم برای ساخت ‌و ساز نیز با افزایش قیمت میلگرد، بالا می‌رود.

یکی از عوامل مهم موثر بر قیمت میلگرد در سال 1401 که به عقیده عده ای مهم ترین عامل است ، دلار است. معمولا یک میزان ثابت برای قیمت میلگرد و آهن‌آلات در بازار جهانی اعلام می‌شود که تمامی کشورها باید بازار خود را با آن تطابق دهند؛ بنابراین زمانی که قیمت دلار افزایش می‌یابد، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان میلگرد نسبت به افزایش تعرفه‌ها و قیمت‌های خود اقدام می‌کنند. البته ممکن است فاصله افزایش قیمت دلار و قیمت میلگرد بسیار زیاد باشد و شما متوجه این موضوع نشوید؛ ولی مطمئنا افزایش قیمت دلار در ایران به منزله افزایش قیمت تجهیزاتی همچون میلگرد خواهد شد.

تاثیر تقاضا بر قیمت آهن آلات

یکی دیگر از مواردی که تاثیر بسیار زیادی بر پیش بینی قیمت آهن آلات در سال 1401 و قیمت میلگرد دارد، بودجه تخصیص یافته به بخش عمرانی در لایحه بودجه 1401 است. در تاریخ 21 آذر ماه سال 1400، لایحه بودجه 1401 دولت به مجلس تحویل داده شد. طبق این بودجه و سیاست دولت در بودجه‌بندی، کم شدن تورم در سال جدید پیش‌بینی می‌شود. در ادامه به مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت آهن آلات در سال 1401 می‌پردازیم.

 قیمت آهن آلات به چه عواملی بستگی دارد؟

حال که پیش بینی قیمت آهن آلات 1401 و قیمت میلگرد مطرح شد، بهتر است اشاره‌ای مختصر به این داشته باشیم که وضعیت بازار آهن و فراورده‌ های آن کلیه بازارها را تحت تاثیر قرار می‌دهند؛ زیرا آهن در تمامی صنایع مورد استفاده است و بالا رفتن قیمت آن، هزینه بسیاری تجهیزات را دوبرابر می‌کند. به همین علت است که پیش بینی قیمت آهن در ایران به این اندازه محبوبیت دارد. در ادامه به بررسی دقیق عوامل موثر بر قیمت آهن آلات مانند قیمت میلگرد می‌پردازیم.

مهم ترین عوامل موثر بر قیمت آهن آلات در سال 1401

در اینجا با اهمیت ترین عوامل موثر بر قیمت آهن آلات در سال پیش رو را بررسی می‌کنیم.

تاثیر دلار بر قیمت آهن آلات

به عقیده کارشناسان مهم‌ترین و برجسته‌ترین عامل موثر بر قیمت آهن آلات در سال 1401، دلار است. ممکن است تا به حال متوجه شده باشید که افزایش قیمت دلار در ایران، همواره با افزایش قیمت آهن همراه است؛ به طوری که در مدتی کوتاه، بازار آهن ایران نیز تحت تاثیر وضعیت ارز متزلزل کشور قرار می‌گیرد. ممکن است از خودتان بپرسید که قیمت دلار چرا باید بر قیمت آهن و میلگرد اثرگذار باشد. جواب این سوال را می‌توانید از طریق استعلام هزینه حمل‌ و نقل و تجهیزات کاربردی برای تولید آهن‌آلات بعد از افزایش قیمت دلار، درک کنید. در این صورت می‌توانیم قیمت آهن آلات در سال 1401 و قیمت میلگرد را پیش بینی کنیم و عوامل موثر بر قیمت آهن آلات را بشناسیم.

تاثیر دلار بر قیمت آهن آلات

تاثیر تقاضا بر قیمت آهن آلات

مورد دیگر از عوامل موثر بر قیمت آهن آلات در سال 1401 ، میزان تقاضا و تعداد تامین‌کنندگان است. همان ‌طور که می‌دانید، بیشتر بودن تعداد متقاضیان نسبت به تامین‌کنندگان یک کالا، قیمت آن را تا چندین برابر بالا می‌برد؛ زیرا تعداد مشتریان زیاد بوده و قدرت بازار در دستان تامین‌کنندگان قرار می‌گیرد. با دقت در عوامل موثر بر قیمت آهن آلات در سال 1401، اگر در هنگامی که بازار آهن باثبات است خرید کنید، قیمت آهن بسیار کم‌تر از حد انتظار برآورد شده و در بخش بزرگی از بودجه شما صرفه‌جویی می‌شود.

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در روزهای اخیر

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در سال 1401 نیازمند تعدادی از تکنیک هاست. جهت پیش بینی قیمت آهن آلات در سال 1401، باید از تکنیک های گوناگونی کمک گرفت. پر استفاده ترین تکنیک های مورد نیاز در پیش بینی قیمت آهن آلات در سال 1401 عبارتند از:

  • روش یا تکنیک تحلیل تکنیکال: طبق روند و الگوهای قیمت آهن در بازار، می توان قیمت آهن را پیش بینی کرد.
  • روش یا تکنیک تحلیل بنیادی: در این روش قیمت آهن براساس عوامل تاثیرگذار و اخبار پیش بینی می شود.

پیش بینی قیمت آهن آلات در سال 1401 با روش تکنیکال در ایران خیلی کاربرد ندارد. به همین خاطر جهت پیش بینی دقیق قیمت آهن اکثرا از روش تحلیل بنیادی استفاده می شود. از سوی دیگر اتفاق های اقتصادی و سیاسی سال آینده هم غیر قابل پیش بینی هستند و هرگونه تغییری در اقتصاد یا سیاست کشورمان، تاثیر مستقیمی را در قیمت آهن خواهد داشت.

عوامل موثر بر قیمت آهن آلات

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد بعد از تحریم

یکی از اصلی ترین اتفاقات موثر بر قیمت آهن آلات در سال 1401 نتایج مذاکرات است که خوش ‌بینی زیادی در بین افراد کشور ایجاد خواهد کرد و دید خوبی را نسبت به پیش بینی قیمت میلگرد بعد از تحریم ایجاد می کند. پالس مثبت وزارت خارجه آمریکا در رفع برخی تحریم های مرتبط با بخش غیر نظامی نیروگاه بوشهر یک پالس مثبت قوی و رو به جلو محسوب می شود. اینکه این توافق در سال 1401 انجام می شود و اینکه خروجی آن چه باشد، همه این پارامترها و غلظت و شدت آن می تواند نرخ دلار را در کشور از 500 تا 2 هزار تومان تغییر دهد و به دنبال آن قیمت آهن آلات در سال 1401 تغییر می‌‌کند.

اگر اخبار تحریم‌ها مثبت باشد شاید کف روانی دلار در کوتاه مدت به کانال ۲۵ هزار و حتی کمتر از آن سقوط کند و اگر خروجی منفی باشد و مذاکرات به بن بست خورده و مرحله بعدی در کار نباشد دلار تا کانال ۲۹ هزار تومان امکان رشد دارد که به خودی خود بر قیمت آهن آلات در سال 1401 تاثیر می‌گذارد.

در حالت کلی بازار داخلی فولاد به لحاظ ذاتی و منطقی و با نظر مثبت بازار ساز پتانسیل رشد دارد. دقت کنید که خروج از تله تحریم بانکی روح تازه ای در کالبد اقتصاد و صنایع ایران مخصوصا صنعت فولاد خواهد دمید. و قیمت آهن آلات در سال 1401 را تغییر خواهد داد.

همچنین بخوانید: سازه بتنی یا سازه فلزی؟

 پیش بینی قیمت پروفیل

متاسفانه امسال به رغم سالهای پیش به هر دلیل ممکن، تقاضای شب عید زیادی در حوزه پروفیل و سایر مقاطع به بازار ورود نکرده است. و خبری از تقاضای واقعی مصرفی بخش خصوصی نبود. بازار پروفیل و سایر مقاطع منتظر ورود تقاضای مسکن ملی است. اما از طرف دیگر نیز هنوز جنب و جوش قابل توجهی مشاهده نشده است. با این حال امیدوار هستیم که موتور تقاضای مصرفی روشن شود. و بازارها به معنای واقعی به حرکت بیافتند. و قیمت آهن آلات در سال 1401 بهبود یابد. در هر صورت قیمت روز پروفیل نیز مشابه سایر محصولات وابسته به تقاضای مصرفی است. و باید در انتظار تغییر میزان قیمت آهن آلات در سال 1401 باشیم.

یش بینی قیمت میلگرد در سال 1401

پیش بینی بازار آهن و میلگرد در نتیجه جنگ اوکراین

بازار جهانی محصولات فولادی و قیمت آهن آلات در سال 1401 در نتیجه جنگ اوکراین وارد شرایط جدید و بی سابقه ای شده است. وضعیت فعلی به این معنی است که یکی از بزرگ ترین تامین کنندگان بسیاری از مواد خام و نیمه فرآوری شده برای مدت زمان غیر قابل پیش بینی از بازار حذف خواهد شد. و پیش بینی نتایج آن در زمان حال تقریبا غیرممکن است.

مطمئناً مشکلاتی وجود خواهد داشت که از تأمین مواد اولیه و محصولات میانی از سواحل شمالی دریای سیاه آغاز شده است. این وضعیت قطعاً به دلیل کاهش محموله‌ ها به طور کلی به خارج از روسیه و اوکراین، کشیده شده است. و قیمت ‌ها را افزایش خواهد داد. و عمق این تأثیر بر اساس میزان اقدامات علیه روسیه و طول مدت درگیری بستگی تام متفاوت است. این احتمال وجود دارد که شاهد کمبودهای بیشتر در منابع انرژی باشیم. که این مسئله قیمت آهن آلات در سال 1401 را تغییر می‌دهد.

بالا رفتن قیمت تمام شده محصولات فولادی اعم از قیمت روز تیرآهن و میلگرد و کمبود عرضه ها، گسترده تر و جدی تر از آن چیزی خواهد بود که بسیاری از مردم انتظار دارند. و حتی می تواند یک اختلال طولانی مدت در تجارت و حمل و نقل به وجود آورد. و قیمت آهن آلات در سال 1401 را دچار تحول کند.

 پیش بینی قیمت فولاد

شرایط بازار فولاد پس از حمله نظامی روسیه

صنعت فولاد در زمان حال قیمت ‌های منطقی و با ثباتی را برای معاملات اعلام نمی ‌کند و هر قیمتی که عنوان می ‌شود پایداری چندانی ندارد تا بصورت ثابت بر قیمت آهن آلات در سال 1401 اثرگذار باشد.

به دنبال جنگ، بخش قابل توجهی از بیلت و اسلب تجاری به طور غیرمنتظره از تجارت جهانی خارج شده است. به همین علت ما در حال حاضر در حال گذراندن یک شرایط خاص در بازار فولاد جهان هستیم. مواد باید از منابع دیگر و از بازارهای دیگر فراهم شوند. شرایط در کوتاه مدت  دارای نوسان  است و  قیمت گذاری های فعلی نیز این را به ما ثابت می‌کند. همچنین بسیاری از مشتریان ریسک خرید محصولات با منشاء روسی را نمی پذیرند. بنابراین قیمت آهن آلات در سال 1401 دچار ریسک زیادی می‌شود.

در رابطه با قیمت آهن آلات در سال 1401 و عوامل موثر بر قیمت آهن در این سال باید بدانید که کارخانه های روسی دارای کمترین هزینه تولید و تا حد زیادی کمترین هزینه نهایی برای تولید یک تن فولاد هستند. بنابراین، اگر آن ها بتوانند صادرات داشته باشند. و پول حاصل از صادرات خود را دریافت کنند. بازارهای آسیایی از جمله شبه قاره هند را با مقادیر بالاتری پر می‌کنند. این روند بر جریان سایر تولید کنندگان فولاد در آسیا تأثیر می گذارد. و احتمال دارد مورد استقبال صنعت فولاد چین قرار نگیرد. که همین موضوع قیمت آهن آلات در سال 1401 را به شدت تغییر می‌دهد.

یش بینی قیمت آهن آلات 1401

وضعیت بازار جهانی آهن آلات در 1401

چین امروزه با ثبات ترین بازار فولاد جهان است. و بی ثباتی را نمی‌پذیرد. این کشور احتمالاً در رقابت با تامین کنندگان ترکیه به تامین کننده اصلی بیلت در بازارهای شمال آفریقا تبدیل خواهد شد. با این وجود در رابطه با بازار جهانی آهن، وضعیت کلی قیمت آهن آلات در سال 1401  بسیار مبهم  است.

صادرکنندگان قراضه حداقل 1.3 میلیون تن قراضه را برای محموله ماه مارس به ترکیه فروختند. و بیشتر این تناژ هنوز جمع آوری نشده است. در حال حاضر، تقاضا برای محموله های آوریل است. و فروشندگان در تلاش برای تکمیل تناژهای با قیمت قدیمی خود برای ماه مارس هستند. وقتی تقاضا در بازار قراضه افزایش می‌یابد، هزینه جمع ‌آوری نیز بالاتر می‌رود. در رابطه با قیمت آهن آلات در سال 1401 باید توجه داشت که صادرکنندگان در تلاش هستند تا حد امکان فروش جدید خود تا اواخر مارس به تعویق بیاندازند. تا زیان های مذکور را جبران کنند و وضعیت فعلی بازار را بدتر نکنند.

اکثر کارخانه های بین المللی ارائه پیشنهادات را متوقف کرده اند. بنابراین هیچ پیشنهاد جدیدی در دسترس نیست. از سوی دیگر، در حال حاضر رقابت شدیدی بین کشورهای واردکننده قراضه برای به دست آوردن قراضه وجود دارد. و انتظار می رود این روند ادامه داشته باشد.

پیش بینی قیمت جهانی آهن آلات در سال جدید

از دست دادن حجم صادراتی  از روسیه و اوکراین باید به نحوی جبران شود. همین موضوع بر قیمت آهن آلات در سال 1401 تاثیرگذار است.

علاوه بر آن زمان تعطیلات تاثیر گذار بر بازار فولاد جهانی تقریبا به پایان رسیده است. تنها تعطیلات باقی مانده ماه رمضان است. علاوه بر این، ما تقریباً در پایان همه گیری کوید 19 هستیم. مگر اینکه نوع جهش دیگری ما را درباره قیمت آهن آلات در سال 1401 شگفت زده کند.

در حال حاضر به دلیل ابهاماتی که بر معاملات جهانی سایه افکنده است.  فعلا رقابت زیادی در بازار وجود ندارد. اما با ادامه وضعیت حاضر و حتی افزایش تنش های ژئوپلتیکی در دریای سیاه و یا مناطق دیگر که برخی افراد در مورد آن گمانه زنی می‌کنند. قیمت ها به دلیل مشکلات لجستیکی ممکن است جهش یابد. و رقابت منطقه ای بیشتر و بیشتر شود. بسیاری از افراد پیش بینی می کنند که در ماه های آینده ممکن است دنیا با یک رکود تورمی غیر قابل انتظار دست و پنجه نرم کند.

یش بینی قیمت آهن آلات در سال 1401

جمع بندی

پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در 1401 به عوامل زیادی اعم از روند جنگ اوکراین، حمایت خریداران بورس از قیمت های جدید، واکنش به تغییر قیمت تیرآهن و میلگرد در بورس کالا، نحوه واکنش وزارت صمت به روند موجود در بازار، ویروس کرونا و موضوعات بی شمار دیگری خواهد داشت. از این رو در این مقاله به بررسی موارد ذکر شده در رابطه با قیمت آهن آلات در سال 1401 پرداختیم. طبق مواردی که گفته شد، به نظر می رسد افزایش قیمت آهن و میلگرد در راه باشد. اما بازار همچنان در انتظار کشف کانال های قیمتی جدید است.

رای خرید انواع آهن آلات اطلاع از قیمت به روز آن‌ها می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید. کارشناسان شرکت بازرگانی پولاد می‌توانند به تمام پرسش‌های شما درباره قیمت ورق استیل 304، قیمت ورق سیاه و قیمت سایر محصولات فولادی پاسخ دهند.

 

مقالات

پیش بینی قیمت آهنپیش بینی قیمت آهن آلات 1401پیش بینی قیمت آهن آلات در سال 1401پیش بینی قیمت فولادپیش بینی قیمت میلگرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.