تماس بگیرید

چالش‌های بازار آهن آلات در نیمه دوم سال و مشکلات سامانه جامع تجارت

بازار آهن آلات

بازرگانی پولاد: در هفته اول ماه آبان، نرخ دلار با کمی افزایش در بازار آزاد با قیمت ۲۷ هزار و ۷۳۰ تومان به فروش رسید. با وجود افزایش اندک نرخ ارز ثبات قیمت اهن الات را در بیشتر شرکت‌ها شاهد بودیم. بر اساس گزارش‌های بورس کالا در هفته اخیر قیمت میلگرد رشد ۳ درصدی را تجربه کرد و نرخ آن از ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان بالاتر رفت. در قیمت تیرآهن نیز شاهد ۲ درصدی آن به نسبت عرضه قبلی بودیم اما این رشد قیمت‌ها  بازار آهن آلات را دستخوش تغییر نکرد. و باعث اعمال تغییری در قیمت‌ها نشد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز بخوانید: عوامل موثر بر قیمت آهن و تحلیل قیمت آهن آلات در ماه جاری

از دلایل رکود و ثبات حاکم بر بازار آهن آلات می‌توان به عواملی چون پیش خور شدن رشد نرخ محصولات فولادی در بورس کالا در روزهای ابتدایی ماه جاری اشاره کرد. چراکه با بالا رفتن نرخ شمش، قیمت‌ها در بازار آهن آلات نیز روند افزایشی پیدا کرد. اما در زمان کوتاهی این روند متوقف شد. و افزایش قیمت چشمگیری رخ نداد. به نظر می‌رسد که قیمت آهن آلات در یک محدوده رشد و افت ثابت شده و با توجه به وضعیت بازار تا پایان فصل پاییز هم این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

آخرین اخبار از مذاکرات برجام در هفته‌ی گذشته نشان می‌دهد که به دنبال سفر معاون وزیر خارجه به بروکسل، و دیدار وی با معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، طرفین درباره بازگشت به مذاکرات وین توافق کرده‌اند. وزیر امور خارجه در این زمینه تاکید کرد که هدف برگشت کشورهای دیگر به برجام نیست. و مهمترین مسئله‌ لغو تحریم‌ها به صورت کامل است. حال با توجه به تأثیر اخبار سیاسی بر تمامی بازارها باید منتظر انعکاس این خبر مثبت در بازار آهن بود. باید دید که آیا  این خبر به روند کاهشی بازار منجر می‌شود و یا این رکود و ثبات ادامه پیدا خواهد کرد.

چالش های بازار آهن

چالش کمبود انرژی برای تولیدکنندگان

به دنبال برگزاری نشست هم‌اندیشی با حضور شرکت‌های آهن اسفنجی، چالش‌های مهم این حوزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست درباره‌ی مباحثی چون مصرف ۷ درصدی زنجیره فولاد از کل گاز کشور صحبت شد. محوریت موضاعات این نشست نیز تقاضای کمک از بخش خصوصی برای واردات گاز و ثبت نام تولیدکنندگان آهن اسفنجی در سامانه جامع تجارت بود. شرکت‌هایی چون پارس فولاد سبزوار، فولاد میانه، فولاد خراسان، آهن و فولاد غدیر ایرانیان، کاوه جنوب و … در این نشست حضور داشتند.

در این روزها تأمین انرژی گاز و برق برای تولیدکنندگان فولاد به چالش بزرگی تبدیل شده است. محمود ارباب‌زاده، مدیرعامل فولاد سفید دشت، نیز با نظر به موضوع به محدودیت‌های احتمالی در زمینه تولید اشاره کرد. وی ادمه داد: طبق تجربه احتمال اینکه در فصل زمستان با کمبود گاز مواجه شویم بسیار بالا خواهد بود. و این مسئله کاهش تولید را به دنبال دارد. اگر مشکلی در روند تولید پیش نیاید، حجم تولید نیز کافی خواهد بود. در نتیجه نیاز مصرف‌کننده تأمین خواهد شد. در نتیجه احتمال کاهشی شدن قیمت‌ها وجود دارد. اگر مشکل تأمین گاز رفع نشود. چرخه تولید به خصوص تولید آهن اسفنجی با چالش مواجه خواهد شد.

تاثیر بحران قطعی گاز بر تولید

بهرام شکوری،عضو اتاق بازرگانی ایران، نیز ضمن ابراز نگرانی در مورد بحران قطعی گاز، اظهار داشت: هر مسئولی باید در حوزه‌ی مسئولیت خود، برای حل مشکلات و همچنین جلوگیری از ایجاد مشکلات و موانع در آن حوزه تدابیر لازم را اتخاذ کند.

تمام حوزه‌ها حلقه‌های یک زنجیر هستند. و به یکدیگر وابستگی دارند. در صورت مشکل در یک حوزه‌ بقیه بخش‌ها نیز دچار معضل خواهند شد. به همین ترتیب قطعی گاز و برق به تولید و کارخانه‌ها آسیب می‌زند. در نهایت مردم را دچار مشکلات عدیده‌ای خواهد کرد. از این رو اتخاذ تصمیمات و ارائه راه‌حل‌هایی برای رفع این چالش‌ها، امری حیاتی و ضروری است.

در سال گذشته بحران قطعی گاز و برق، زیان و آسیب زیادی را به تولیدکنندگان تحمیل کرد. از این رو انتظار می‌رود دولت برای حل بحران برنامه‌ای اساسی را تدوین کند. چرا که این مشکل علاوه‌بر کارخانه‌ها، مردم عادی را نیز درگیر خواهد کرد.

سیف‌الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، از کوششش برای کم کردن قطعی گاز کارخانه‌ها خبر داد. و ادامه داد: فعالان صنعت با وزارت نفت برای کم شدن قطعی گاز توافقاتی را صورت داده‌اند. از طرفی کارخانه‌ها حدود ۶ الی ۸ میلیون تولید مازاد دارند. که برای جبران کمبود بازار در صورت قطعی گاز، در نظر گرفته شده است. تا در زمینه عرضه محصول مورد نیاز مصرف‌کننده نیز چالش بزرگ‌تری نداشته باشیم.

براساس توافقات، تولیدکنندگان مجاز هستند برق مصرفی خود را تأمین کنند و در صورت لزوم مابقی آن را به شبکه سراسری بفروشند. تأمین سوخت نیروگاه نیز توسط وزارت نیرو امری ضروری است اما اگر صنعتگران فولاد برای تأمین برق مورد نیاز خود تدبیری نیندیشند قطعا با مشکلات بزررگتری مواجه خواهند شد.

در ادامه می‌توانید این مقاله را نیز مطالعه کنید: معرفی بهترین فروشگاه‌ آنلاین آهن آلات + راهنمای خرید آهن آلات

افزایش تقاضای مصرفی علت رونق بازار آهن

توجه به تداوم ثبات قیمت در بازار آهن، علی‌رغم کاهش اندک نرخ ارز در هفته جاری، این احتمال وجود دارد که به جهت بیشتر شدن گردش سرمایه در بازار و ایجاد سهولت در امر خرید برای متقاضیان، فروشندگان تمایل بیشتری به حفظ ثبات و حتی کاهش قیمت‌ها دارند.

همانطور که گفته شد مهمترین عامل رکود بازار آهن آلات، کمبود تقاضای مصرفی است. به همین دلیل تنها راه شکسته شدن این رکود بازار نیز افزایش تقاضا مصرفی است. در نتیجه بازار فعلی به اندازه‌ای تحث تأثیر خریداران و متقاضیان است. که از عوامل دیگری مثل نوسانات ارز، مذاکرات برجام، قیمت‌های جهانی و… تأثیر نمی‌گیرد. در نتیجه با توجه به اوضاع بازار آهن، ادامه و تثبیت این روند با نوسانات کاهشی و افزایشی مختصر قابل‌پیش‌بینی است. و تغییر قابل ملاحظه‌ای نیز در آینده‌ی نزدیک روی نمی‌دهد.

ثبات بازار آهن

با توجه به قیمت روزانه آهن، ثبات قیمت میلگرد در اکثر شرکت‌ها و کاهش و افزایش مختصر قیمت در برخی شرکت‌های دیگر را شاهد بودیم. قیمت نبشی و ناوانی نیز ثبات خود را حفظ کرد. و بدون تغییر قیمت به فروش رسید. قیمت تیرآهن نیز در بخش کیلوفروشی ثبات قیمت داشت. ولی در بخش شاخه‌فروشی کاهش قیمت ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان دیده شد. قیمت انواع ورق‌ها مانند ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز در بیشتر شرکت‌ها با ثبات نسبی عرضه شد. قیمت پروفیل‌ها نیز تغییر قیمت قابل ملاحظه‌ای نداشت. و در چند شرکت با کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی همراه بود.

مشکلات راه‌اندازی سامانه جامع تجارت

مجتبی کواکبیان، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد ساری، ضمن انتقاد به عملکرد دولت در زمینه سامانه جامع تجارت، اظهار داشت: این سامانه‌ها کمکی به شفافیت در بازار و حذف دلالان نمی‌کند و موانع و مشکلات پیش روی توزیع‌کنندگان را نیز افزایش خواهد داد.

بهتر بود که وزارت صمت قبل از اتخاذ تصمیم در این باره و اجرای آن، با فعالان صنعتی متخصص و مجرب مشورت می‌کرد و از نظرات و پیشنهادات آنان استفاده می‌کذد. وی افزود: اجرای تصمیمات غیرتخصصی و برنامه‌ریزی نشده، بخش عظیمی از یک زنجیره را متضرر خواهد کرد. راه‌اندازی سامانه جامع تجارت یا هر سامانه دیگری باید در راستای آسن کردن امور، ایجاد شفافیت و تنظیم بازار باشد و نباید به مانعی برای فعلان صنعتی تبدیل شود.

بهتر بود در ابتدا سامانه جامع تجارت به صورت آزمایشی در چند شهر اجرایی می‌شد.سپس با بررسی معایب و محاسن و رفع عیوب و نواقص این سامانه، آن را به صورت گسترده راه‌اندازی می‌کردند. رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد ساری ادامه داد: اجرای برنامه‌های غیرتخصصی به تنظیم و بهبود اوضاع بازار منجر نمی‌شوند و تنها ایجاد چالش‌هایی برای اکثر فعلان زنجیره فولاد ازجمله تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و توزیع‌کنندگان را در پی خواهد داشت.

بازار آهن

راه‌اندازی این سامانه کمکی به حذف دلالان از این چرخه منجر نخواهد کرد. و به نظر می‌رسد باید راهکار دیگری برای حل این معضل پیدا کرد. با محدود کردن بازار، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان محدود خواهند شد. و بازار دیگر  شور و نشاط سابق را نخواهد داشت. کددار کردن محصولات شیوه‌ بهتری برای تنظیم نرخ محصولات به نظر می‌رسد. تعیین قیمت اولیه و پایه با کددار کردن محصولات، امکان دستکاری قیمت‌ها توسط توزیع‌کنندگان را محدود خواهد کرد. به همین جهت دیگر نیاز چندانی به وجود سامانه‌های مختلف نیز وجود ندارد.

در بورس کالا بهتر است برای توزیع درست محصولات رؤسای اتحادیه‌ها در نقش شرکت تعاونی وارد عمل شده. و دست دلالان را از این زنجیره کوتاه کنند.در نهایت باید گفت که پیش از اجرای هر تصمیمی با متخصصان آن حوزه مشورت کنید. تا به‌جای حل مشکلات جاری، به ایجاد چالش‌های جدیدی منجر نشود.

انتصاب سرپرست جدید صندوق بازنشستگی فولاد

حسین عامری، با حکم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سرپرست صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد شد. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیان داشت. که در متن این حکم اینگونه نوشته شده‌است که با توجه به میزان تعهد، تخصص و تجربیات ارزشمند جناب آقای حسین عامری، به موجب این حکم ایشان به عنوان سرپرست صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد منصوب شدند.

امیدواریم که ایشان با اتکا به ذات اقدس الهی در انجام وظایف و امور محوله و تحقق منویات رهبر انقلاب و دولت سیزدهم در وزارت مردم موفق وموید باشند. لازم به ذکر است که پیش از این آقای عامری که از مدیران و صاحب نظران حوزه بازار سرمایه، بازرگانی و سرمایه گذاری است. مدیرعامل و عضو هیئت مدیره هلدینگ سرمایه گذاری سعدی بوده است.

اخبار

بازار آهنبازار آهن آلاتثبات بازار آهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *