تماس بگیرید

کاربرد استیل در یخچال سازی

کاربرد استیل در یخچال سازی

ورق استیل در صنعت یخچال سازی کاربرد گسترده ای دارد. بکار گیری ورق استیل در ساخت یخچال یک امر رایج به شمار می آید. به طور تقریبی در تمامی یخچال های به رنگ سفید و یا هر رنگ دیگه از جمله نقره ای، از ورق استیل استفاده شده است. اگر استیل به کار گرفته شده در ساخت یخچال کیفیت و مرغوبیت لازم را نداشته باشد، به دلیل عدم استفاده از عناصری مانند کروم و نیکل، اگر یخچال در مجاورت هوا و رطوبت قرار بگیرد، شروع به زنگ زدن می کند.در این مطلب کاربرد استیل در یخچال سازی را برای شما به صورت کامل بررسی می‌کنیم. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر مثل قیمت ورق استیل با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

ورق استیل در یخچال سازی

استیل در صنعت یخچال سازی

شاید تصور کنید که کاربرد استیل در یخچال سازی، صرفا شامل بدنه و دیواره های خارجی یخچال شما می‌شود. اما این طور نیست. بسیاری از قسمت های مختلف یخچال مانند موتور، دیواره های داخلی و… از استیل ساخته شده اند. به همین خاطر زنگ زدگی شامل سطوحی که شما با چشم مشاهده می کنید، نخواهد شد و به مرور شاید بسیاری از اجزای داخلی یخچال را درگیر کند!

استفاده از ورق استیل مرغوب در جهت جلوگیری از زنگ زدگی صورت می پذیرد. ورق استیل مرغوب و با کیفیت این قابلیت را دارد تا توسط یک ساینده پشمی استنلس پرداخت و پس از آن در حد نو پولیش شود. اما لازم است بدانید اگر مراقبت های لازم را برای نگهداری از استیل انجام دهید، نیازی به انجام موارد گفته شده نیست.

استیل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

به طور کلی استیل یا فولاد آلیاژی می باشد که پایه آن از آهن است. استیل کم تر از 2 درصد دارای کربن می باشد. لازم است بدانید که با در نظر گرفتن خواص مکانیکی استیل مانند سختی و شکل پذیری، از عناصر دیگری برای ساخت آن استفاده شده است. کربن صرفا می تواند سختی و مقاومت استیل را افزایش دهد و از مقدار شکل پذیری آن بکاهد!

موضوع دیگری که قابل مطرح کردن است، قابل بازیافت بودن استینلس استیل می باشد. در واقع بر اساس تحقیقات انجام شده، استینلس استیل به صورت صد در صد قابل بازیافت است. چرا که می توان آن را پس از ذوب کردن، قالب گری کرد. این قابلیت منحصر به فرد استیل باعث شده است تا بین 65 تا 80 درصد از تولید استینلس استیل در جهان، با استفاده از روش بازیافت ضایعات صورت پذیرد. این امر راهکاری مقرون به صرفه در مدیریت منابع محسوب می شود.

کاربرد ورق استیل

به طور کلی ورق استیل، ورقی از مقاطع فلزی به شمار می آید که از فلز خالص استیل با ترکیب سار عنصر های شیمیایی به دست می آید. در یک دسته بندی کلی ورق های استیل به دو گروه استیل بگیر و استیل نگیر تقسیم بندی می شود.

استیل بگیر دارای خاصیت جذب شوندگی به آهنربا می باشد. در صورتی که استیل نگیر به آهنربا جذب نمی شود.

همچنین بخوانید: کاربرد استیل در صنایع غذایی؛ استفاده از ورق استیل در صنایع غذایی، نوشیدنی و لبنی

کاربرد استیل در یخچال سازی و سایر لوازم خانگی

اگر تصور می کنید که تمامی فولاد های ضد زنگ یا همان استینلس استیل ها با یکدیگر تفاوتی ندارند، اشتباه می کنید. چرا که هم اکنون که شما در حال مطالعه این مطلب هستید، در جهان بیش از 150 نوع فولاد ضد زنگ شناسایی شده و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. که هر کدام ویژگی های مختلفی دارند. از این رو وسایل و لوازم خانگی متفاوتی از انواع مختلف استینلس استیل ها ساخته شده است. که شاید تعدادی از آن ها در آشپزخانه شما وجود داشته باشند.

به طور کلی لوازم آشپزخانه ای که از جنس استیل ساخته شده اند، علاوه بر این که در برابر خوردگی مقاوم تر هستند، باعث زندگی راحت نیز شده اند. امروزه بسیاری از برند های تولید لوازم خانگی در تلاش هستند تا لوازم آشپزخانه از جنس استیل را به دست مصرف کننده برسانند.

حال که صحبت تفاوت استینلس استیل ها شد، بهتر است بدانید که در صنایع غذایی و رستوران ها، جداسازی و تفکیک انواع مختلف استیل کاری بسیار حائز اهمیت به شمار می آید. چرا که کاربرد فولاد ضد زنگ برای هر کار خاص، مناسب تر است. به طور مثال اگر تصمیم داشته باشید که وسایل آشپزی خریداری کنید که با غذا های شور در تماس می باشد، اطلاع داشتن از تفاوت های بین گرید های مختلف از جنس استینلس ضد زنگ و انواع آن می تواند شما در خرید آگاهانه کمک نماید. در این صورت شما بهترین محصولات را با در نظر گرفتن نیاز خود خریداری می کنید.

کاربرد استیل در صنعت یخچال سازی

فولاد ضد زنگ دارای مقدار مشخصی از آلیاژ های خاص در ترکیب خود می باشد که مقاومت آن را در برابر خوردگی به طور چشم گیری افزایش می دهد. لازم است بدانید که فولاد هایی که مقداری آلیاژ های ویژه در ترکیب خود دارند، در برابر خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و با نام فولاد ضد زنگ و یا استینلس استیل شناخته می شوند.

از انواع آن ها می توان از استیل 304 و استیل 316 نام برد. جالب است بدانید که عامل اصلی مقاومت نسبت به خوردگی در استیل ضد زنگ استفاده از حداقل 11 درصد کروم در ترکیب آن می باشد.

کاربرد استیل در یخچال سازی و سایر صنایع از جمله ریل های سنگین راه آهن بسیار گسترده است. همان طور که پیش تر گفته شد، بسیاری از لوازم آشپزخانه مانند قاشق و چنگال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و… از ورق استیل ضد زنگ ساخته شده اند.

چرا در صنعت غذا سازی از ورق استیل استفاده می شود؟

فولاد ضد زنگ به این دلیل که از دوام و مقاومت چشم گیری در برابر خوردگی از خود نشان می دهد. در جهت آماده سازی، ذخیره سازی و همین طور پذیرایی گزینه مناسبی به شمار می آید. از این رو انتخاب مناسب ترین نوع استیل با گرید مناسب اهمیت زیادی دارد. لازم است به منظور حفظ استاندارد های بهداشتی و مراقبتی که اثری تعیین کننده در این زمینه دارند، یک به یک موارد زیر در نظر گرفته شوند:

مقاومت در برابر خوردگی

استفاده از کروم در ترکیبات شیمیایی آن، دلیل وجود ویژگی مقاومت در برابر خوردگی در ورق استیل می باشد. کروم می تواند در زمان قرار گرفتن لوازم استیل در برابر اکسیژن، لایه ای نازک، نامرئی و غیر فعال بر روی سایر آلیاژ ها به وجود آورد و آن ها را از زنگ زدگی یا اکسیداسیون محافظت کند. لازم است بدانید که این لایه در صورت تخریب، می تواند به سرعت خود را ترمیم کند.

تمیز کاری آسان

تمیز بودن لوازم و تجهیزات آشپزخانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از این رو نظافت وسایلی که از ورق استیل ساخته شده اند، بسیار راحت می باشد.

زیبایی

رنگ جذاب و و ترکیب ساخت زیبا ورق استیل باعث شده است تا امروزه آشپزخانه های سنتی و مدرن به بهترین شکل ممکن طراحی شوند. استفاده از انواع ورق استیل در ساخت سطوح مختلف باعث پدید آوردن زیبایی منحصر به فرد خواهند شد.

قیمت ورق استیل

شاید در نگاه اول قیمت لوازم و وسایلی که از ورق استیل ساخته شده اند، به نظر گران برسند. اما عمر زیاد و دوام بالا، به طور کامل مبلغ پرداخت آن ها را توجیه خواهد نمود.

کاربرد استیل

ورق استیل بگیر چیست؟

به فولاد ضد زنگ که دارای خاصیت آهن ربایی می باشد، ورق استیل بگیر می گویند. در زمان تهیه این نوع از ورق های استیل باید موارد زیر مورد توجه قرار بگیرند:

  • وجود آهن در ساختار این نوع از ورق های استیل ضروری و واجب می باشد. ساختار کریستالی ورق استیل بگیر باید به صورت فریتیک و یا مارتنزیتی باشد. از نمونه های نام برده شده چندین گونه مختلف با خصوصیات متفاوت در بازار مشاهده می شود. لازم به ذکر است که میزان و نوع عنصر افزوده شده به این آلیاژ، می تواند خصوصیات مغناطیسی ورق استیل بگیر را تعیین کنند. اضافه نمودن کروم و کربن می تواند منجر به سخت شدن و سفت شدن استیل ها شود.
  • در تولید کارد و چنگال از استیل بگیر استفاده می شود. ساختار استنلس استیل، نوع فریتی و مغناطیسی می باشد.
  • با افزودن مولیبدن به ورق استیل ضد زنگ بگیر، می تواند مقاومت آن را در برابر خوردگی در محیط هایی با یون کلر به طور چشم گیری افزایش داد.
  • اضافه نمودن نیکل به این نوع استیل می تواند باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی آن در محیط های خنثی شود.
  • اضافه نمودن کروم به این آلیاژ، ویژگی فولاد ضد زنگ را ایجاد می نماید.

معرفی انواع ورق استیل بگیر

این دسته از فولاد ضد زنگ در سه دسته زیر تقسیم  بندی می شود:

  1. ورق استیل 430
  2. ورق استیل 420
  3. ورق استیل 410

ورق استیل 430

بیش تر از 50 نوع مختلف از ورق استیل در بازار وجود دارد. که از آلیاژ های آهن ساخته شده اند. این ورق های استیل حداقل دارای 10.5 درصد کروم می باشند. و با سایر عناصر بسته به کاربردی که برای استیل تعریف شده است، تهیه شده اند.

ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر خوردگی و شکل پذیری راحت با اضافه نمودن کروم به دست می آید. در فرآوری مواد غذایی به طور کلی از سه نوع فولاد با گرید های 304، 316 و 430 استفاده می گردد.

فولاد های ضد زنگ آستنیتی با گرید های 304 و 316، حاوی 16 تا 26 درصد کروم و 35 درصد نیکل می باشند. که کاربرد بیش تری در این زمینه دارند.

گرید 430 استنلس استیل که بین 16 تا 18 درصد حاوی کروم می باشد. به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی، کاربرد بیش تری در ساخت یخچال دارد. هم چنین از آن در جهت ساخت روکش ها، رومیزی، ظروف آشپزخانه، سینک، بست ها، دودکش و… استفاده می گردد.

کاربرد استیل در لوازم خانگی

خواص و ویژگی های ورق استیل گرید 430

ورق استیل 430 مقاومت قابل توجهی در برابر خوردگی از خود نشان می دهد. همین طور در مجاورت دمای بالا، سفت نمی شود. برخلاف گرید 304، دارای خاصیت مغناطیسی می باشد. البته لازم است بدانید که شکل پذیری آن نسبت به گرید 304 کمی سخت تر انجام می پذیرد.

این فولاد ضد زنگ مقاومت خوبی در برابر نیتریک، مواد شیمیایی و برخی از اسید ها از خود نشان می دهد. همین طور در دمای بالا مقاومت خوبی در برابر اکسیداسیون از خود نشان می دهد.

قرار گیری این نوع فولاد درد مای 400 تا 400 درجه و یا زیر صفر، منجر به شکننده شدن آن خواهد شد. لازم است بدانید که قیمت ورق استیل بگیر 403، به دلیل فاقد نیکل و مولیبدن بودن، نسبت به گرید های 304 و 316 به طور قابل توجهی کم تر می باشد.

ساخت یخچال با ورق استیل بگیر

کاربرد استیل در یخچال سازی، یکی از موارد استفاده از ورق استیل می باشد. همان طور که پیش تر گفته شد، کاربرد استیل در یخچال سازی شامل ورق های استیل مختلف در نوع های متفاوت می باشد که باید بسته به نیاز مشخص شود. در این بخش از مطلب بیش تر با کاربرد استیل در یخچال سازی آشنا خواهید شد.

در ساخت یخچال ها از چند فلز مختلف مانند آلومینیوم، چدن، کروم، مس و فولاد استفاده می گردد. به طور معمول در قسمت های داخلی و خارجی که مجهز به تجهیزات برودتی شده اند. استفاده از فلزاتی مانند آلومینیوم و فولاد رایج تر می باشد.

فلزات نام برده شده در گرید های مختلفی تهیه می شوند. و همان طور پیش تر گفته شد، از ویژگی های مختلفی بهره مند شده اند. در یخچال سازی از ورق استیل سری 400 که حاوی مقداری بیش تری از کربن می باشد، استفاده می شود. به کار گیری مقادیر کربن در گرید به معنی قوی تر بودن آن خواهد بود. به همین خاطر گرید های 304، 316 و 430 در یخچال سازی کاربرد بیش تری دارند.

یخچال استیل صنعتی

قیمت ورق استیل

ورق استیل بگیر و انواع مختلف دیگر آن، در ابعاد و ضخامت های مختلفی تولید می شوند. البته لازم است بدانید که ابعاد و ضخامت‌ ورق استیل با کاربردی که دارد، کاملا در ارتباط می باشد. به همین خاطر برای اطلاع داشتن از قیمت روز آن ها بهتر است با کارشناسان بازرگانی پولاد تماس گرفته شود. عوامل مختلفی از جمله نرخ ارز، هزینه های تمامی شده تولید، ضخامت، ابعاد و… هر کدام می توانند بر روی قیمت ورق استیل تاثیر بگذارند.شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان با استفاده از شماره‌های درج شده در سایت با کارشناسان بازرگانی پولاد تماس بگیرید. قیمت انواع ورق استیل، مثل قیمت ورق 304 و قیمت ورق 430 را نیز می‌توانید با کمک جدول قیمت بروز دریافت کنید.

مقالات

قیمت ورق استیلکاربرد استیلکاربرد استیل در صنایع غذاییکاربرد استیل در یخچال سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.