ورق روغنی می تواند به طور بالقوه تا 20٪ از طریق نورد سرد و از طریق سخت شدن مناسب تقویت شود. ورق روغنی (وروق فولاد سرد) فولاد ایده آل برای ساخت و ساز و مصالح ساختمانی است

ورق روغنی (ورق نورد سرد) 

ورق روغنی یا به عبارت علمی ورق نورد سرد cold rolled sheet .ورق روغنی ، ورق ایده آل برای مصالح ساختمانی می‌باشد. فولاد سرد یا همان ورق روغنی بسیار مقاوم است و در برابر فشاربالا مقاومت میکند. ورق روغنی (ورق فولاد سرد) یکی از ورق هایی است که تحمل فشار نسبت به وزن آن بالاست.

فولاد ، نوعی آهن با کربن اضافه شده است ، اغلب عناصر دیگری نیز به آن اضافه می شود تا بتواند آن را برای پردازش و مصارف صنعتی آماده کند. نورد سرد ، یک فرآیند محبوب که فولاد را برای استفاده آماده می کند ، محصولی به نام فولاد نورد سرد را در پی دارد.

ورق روغنی
ورق روغنی

 

باتوجه به مزیت اصطحکام بالا . در سازه های فولادی از ورق روغنی ( یا همان ورق نورد سرد استفاده می‌شود)

مزایای ورق روغنی( فولاد سرد)

فولاد نورد سرد ، که اغلب به اختصار CR یا CRS گفته می شود ، به دلیل خاصیت بسیار انعطاف پذیر شناخته شده است. علاوه بر این ، آن را برای برنامه های رسم متوسط ، و همچنین کوچک و بدون خزنده در دمای محیط قابل تهیه است.

بیشترین مزیت ورق روغنی (فولاد سرد) از نظر مشتریان و محققان استقامت بالای آن نسبت به رقیب خود یا همان ورق سیاه  می‌باشد.

علاوه بر استقامت آن مهمترین مسئله برای مشتریان قیمت مناسب آن نسبت به ورق سیاه می‌باشد.

بیشتر اوقات ، جزئیات آن را در مقایسه با فولاد نورد گرم مشاهده می کنید. در حالی که فولاد نورد گرم در برنامه های کاربردی استفاده می شود که نیازی به شکل و تحمل دقیق ندارند (مانند تیرهای I و مسیرهای راه آهن) ، فولاد نورد سرد به دلیل داشتن توانایی نگه داشتن تحمل های محکم و حفظ چند نواقص سطح شناخته شده است.

همچنین پس از پردازش شکل ظاهری آن تغییر نمیکند. این بدان معنی است که انقباض در برابر شرایط محیطی وجود ندارد.

فولاد سرد چند مزایای متنوعی دارد نه فقط استقامت. یکی دیگر از مزایای ورق روغنی تطبیق پذیری با شرایط محیطی است. این امر سبب می‌شود که فولاد سرد در ساخت تولید انواعی صنایع شرکت کند.

 

ورق روغنی

رول ورق روغنی( فولاد سرد)

کاربرد های عمومی و خاص ورق روغنی

ورق های روغنی ،نورد سرد انواع خواص مهمی را ارائه می دهند ،از جمله قابلیت شکل گیری آسان و یک سطح صاف و تمیز ودر خودروها ، وسایل ، مبلمان و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد

اگر هدف شما سرعت بالا در محصول نهایی باشد، ورق روغنی گزینه‌ی مناسبی است. اگر شما هدف رنگ کاری و نقش و نگار روی ورق را دارید باز هم بهترین انتخاب ورق روغنی (فولاد سرد ) است.

سطح ورق روغنی (فولاد سرد) نسیت به دیگر ورق ها پهن تر و درخشنده تر است که رنگ روی آن بهتر قرار میگیرد.

  • پنل های منعطف
  • رنگ آمیزی قطعات
  • پرسینگ در صنعت خودرو
  • قطعات خودرو و صندلی
  • مبلمان اداری
  • قفسه های صنعتی

فرایند تولید ورق روغنی

اخیراً در مقالات مربوط به ورق سیاه بحث کردیم که چگونه فولاد نورد گرم  (ورق سیاه ) ساخته می شود. اکنون به بررسی  تولید ورق روغنی و یا نورد سرد میپردازیم . قبل از هر چیزی  باید بگوییم گه نورد سرد گام بعدی در امتداد تولید محصولات فلزی است پس از تولید ورق سیاه یا همان نورد گرم . P&O

نورد گرم به ضخامت نهایی پردازش می شود که سنگین تر از اکثر محصولات ورق است. فرآیند کاهش سرما استفاده می شود ، که ضخامت آن نازک تر می شود. کاهش سرما با تنش به صفحه شروع می شود. این باعث می شود محصول نازک تر ، واضح تر شود ، اما همچنین شکل گیری آن سخت تر و دشوارتر است.

از آنجا که شکل پذیری ( انعطاف پذیری در ساخت ورق روغنی بسیار مهم است ، فولاد آنیل شده است. فرآیند پخت و پز شامل یک عملیات حرارتی است که باعث افزایش خاصیت مواد برای افزایش شکل پذیری می شود. انجام این کار آن را به کالایی عالی برای مشتری تبدیل می کند.

برای دستیابی به ورق روغی ( نورد سرد )  P&O نورد گرم از طریق یک سری غرفه های آسیاب نورد پشت سر هم ارسال می شود (رول های عمودی انباشته 4 یا 6 عیار). هنگامی که مواد از هر پایه خارج می شوند ، کسری نازک تر از P&O نورد داغ اصلی است. هنگامی که آخرین پایه را ترک می کند ، مواد دوباره جمع می شوند. با این حال ، در این مرحله مواد سخت ، آسان نیستند و برای بسیاری از کاربردها به راحتی قابل استفاده نیستند.

فرآیند پرداخت ورق ورغنی
فرآیندبازپرداخت ورق ورغنی

برای نرم کردن فولاد ، روند پخت و پز طی می شود. روند پخت و پز به دو روش ، دسته بندی و بازپخت مداوم انجام می شود. بازپخت دسته ای شامل جمع کردن سیم پیچ های سخت چهار یا پنج بالا روی پایه های ثابت یا مدفوع است (از این رو نام “دسته”) است. این ماده پوشانده شده است تا سیم پیچ را از اکسیدهای موجود در جو پنهان کند. این اکسیدها به طور بالقوه می توانند به سطح انتهایی صدمه بزنند.

سپس یک کوره بزرگ روی پشته های سیم پیچ پایین می آید. فضای بین پوشش و کوره بوسیله گاز گرم می شود در حالی که قسمت داخلی درپوش از فن است که برای انتقال حرارت به کویل ها گردش می کند.

روش بعدی پخت مداوم است. این روش امکان ارسال مواد را از طریق کوره در یک نوار نورد مداوم ارسال می کند. سپس خنک و مجدداً بازیافت می شود.

گرم کردن مواد باعث نرم تر شدن آن شده و امکان استفا

حالا چی؟ برای اطمینان از مطلوب بودن مشتری ، مواد لازم به پایان رسیده است. پس از فرآیندهای بازپخت ، مواد برای جلوگیری از اکسیداسیون در حالی که هنوز در دمای بالا قرار دارد ، پوشانده می شوند. همچنین امکان تجزیه روغنها و بخارهایی که ممکن است بعد از نورد سرد وجود داشته باشد ، فراهم می کند.

مواد سپس نورد می شوند. روند نورد مزاج شامل نورد سرد مواد با کاهش بسیار کمی است. این فرآیند به پایان رساندن سطح و صاف بودن محصول نورد سرد نهایی کمک می کند.

سیم پیچ نورد سرد به مراکز خدماتی ، مانند Metalwest ، جهت پردازش تحویل داده می شود و سپس برای ساخت مبلمان فلزی (به طور معمول استفاده اداری) ، لوله های اگزوز موتور سیکلت ، لوازم روشنایی و موارد دیگر به مشتریان ارسال می شود.

نورد سرد نیز می تواند از طریق پردازش بیشتر ارسال شود تا گالوانیزه ، گالوانیزه شده ، الکترو گالوانیزه و GalXC ایجاد شود. در مورد همه آنها بعدا بحث خواهیم کرد.